Olyan rossz a levegő, hogy még a debrecenieknek is azt tanácsolják, hogy csökkentsék a szabadban töltött időt

Olyan rossz a levegő, hogy még a debrecenieknek is azt tanácsolják, hogy csökkentsék a szabadban töltött időt

Szmog. Képünk csak illusztráció (Fotó: DDP / Unsplash)

Támogassa a Magyar Hangot!

Legyen Ön is előfizetőnk, rendelje házhoz a Magyar Hangot! Ha más módon támogatná a lapot ebben a nehéz helyzetben, azt is megteheti (PayPal és bankkártya is)! Köszönjük! ELŐFIZETEK

A Nemzeti Népegészségügyi Központ (NNK) levegőhigiénés indexe alapján tovább romlott a levegőminőség az ország bizonyos részein. Az NNK azt közölte pénteken az MTI-vel, hogy veszélyes volt a légszennyezettség mértéke Békéscsabán, Putnokon és Sajószentpéteren csütörtökön. Egészségtelen minősítést kapott a levegőminőség Debrecenben, Kazincbarcikán, Miskolcon, Nyíregyházán és Várpalotán, további tizennégy településen pedig kifogásolt volt a levegő minősége. A kedvezőtlen minősítést a szálló por magas koncentrációja okozza – írták.

A meteorológiai előrejelzés alapján az ország északi felében időnként megélénkülhet a nyugatias szél, amely helyenként kedvezőbb levegőminőséget eredményezhet, jelentősebb javulás azonban csak a hétvégén várható. Megjegyezték, hogy veszélyes minősítés esetén már az egészséges emberek is légzőszervi tüneteket tapasztalhatnak. A kockázati csoportba tartozóknál – krónikus betegeknél, várandósoknál, időseknél – a légzőszervi tünetek súlyosbodhatnak, illetve gyakoribbá válhatnak a légszennyezettség emelkedésével.

A kisméretű aeroszol részecskék a szív- és érrendszerre is károsan hatnak akár már rövid távon is, amennyiben koncentrációjuk az egészségtelen vagy a veszélyes kategóriához tartozó értéket eléri, illetve meghaladja. Ezért is kiemelten fontos, hogy a veszélyes és egészségtelen minősítést kapott településeken és azok térségében élők fokozottan figyeljenek az egészségügyi tanácsok betartására, azaz csökkentsék a szabadban töltött időt és hosszabb kültéri tartózkodás esetén viseljenek maszkot – áll a közleményben.