Immáron tizenötre növekedett a New Orleansban elkövetett gázolásos merénylet halálos áldozatainak száma, a sérülteké meghaladja a 35-öt, közülük többek állapota életveszélyes – közölték a város tisztségviselői.
Ahogy arról beszámoltunk, a tömegbe hajtott újév napjának hajnalán egy teherautó New Orleans turisztikai negyedében, a Bourbon Streeten. A terület a város francia negyedének része, ahol sok népszerű éjszakai szórakozóhely van. A sofőr lövöldözött is, a rendőrség pedig viszonozta a tüzet. A támadót lelőtték.
A nyomozó hatóságok azt közölték, hogy a támadáshoz használt kisteherautóban az Iszlám Állam zászlaját találták meg. A terrorcselekményhez használt járműben fegyverek és házilag készített csőbombák is voltak. A nagyváros rendőrfőnöke szerda reggeli azt mondta: „Ez a férfi megpróbált annyi embert elgázolni, amennyit csak tud”. Anne Kirkpatrick hozzátette, hogy az első információi szerint az áldozatok többsége helybéli és nem turista. Az ügy vizsgálatát az FBI vette át.
A támadás elkövetőjeként az Egyesült Államokban született, amerikai állampolgárságú, a texasi Houstonban élő Samszúd din Dzsabbart nevezte meg a hatóság képviselője a szerdán tartott sajtótájékoztatón. Később nyilvánosságra került információk szerint a 42 éves férfi katona volt az amerikai hadseregben, 2009 februárjától 2010 januárjáig Afganisztánban is szolgált, azt követően pedig 2020-ig a hadsereg kötelékében informatikusként dolgozott. Több katonai kitüntetéssel szerelt le. Az FBI bizonyos abban, hogy nem magányos elkövetőről van szó: terroristasejt állhat a háttérben. Közölték azt is, hogy New Orleans belvárosából videófelvételek vannak három férfiról és egy nőről, akik robbanóeszközöket próbáltak elhelyezni. A felvételek elemzése tart, a feltételezett tettestársak ellen hajtóvadászatot ígértek, és a lakosság segítségét kérték.
Joe Biden elnök előbb közleményben nyilvánított részvétet az áldozatok hozzátartozóinak, és minden szövetségi forrást megígért a nyomozáshoz, valamint azt hangoztatta, hogy az erőszakra nincs igazolás. Később sajtótájékoztatón közölte: a hatóságok arról tájékoztatták, hogy a terrorcselekmény előtt néhány órával bin Dzsabbar több videót is feltöltött közösségi médiaodalakra, amelyeken arról beszélt, hogy az Iszlám Állam inspirálta a támadásra, és hogy embereket akar ölni. Azt is hozzátette, hogy a hatóságok egyelőre nem találtak kapcsolatot a New Orleans-i támadás és a Las Vegasban bekövetkezett halálos robbanás között. A kaszinóvárosban, ahogy azt megírtuk, egy Tesla Cybertruck hajtott a Trump Hotel elé, majd felrobbant. Egy, az autóban ülő ember meghalt, heten megsérültek. A kocsiban tűzijátékok, gáztartályok és kempingfőzőkhöz használt gáz volt. A CNN azt írja, a hatóságok szerint mindezek rendszerbe voltak kötve, amelyet a sofőr hozott működésbe.
A vizsgálatot vezető Szövetségi Nyomozó Iroda (FBI) illetékese, Jeremy Schwartz arról beszélt: vizsgálják, hogy a robbantás terrorcselekmény volt-e. A szervezet szerint elszigetelt esetről van szó. A rendőrség azt közölte, tudják, ki bérelte az autót, de a nevét addig nem hozzák nyilvánosságra, amíg meg nem állapítják a benne talált holttest személyazonosságát. A kocsit ugyanattól az autókölcsönző cégtől, a Turótól bérelték, mint amelyiktől a New Orleans-i, 15 halálos áldozatot követelő gázolásos merénylet elkövetéséhez használtat, a sheriff azonban arról beszélt, hogy ez csupán valószínűleg „véletlen egybeesés”.
Donald Trump leendő elnök is kiadott egy közleményt, amelyben Biden hasonlóan ő is részvétet nyilvánított, és a „puszta gonosz” megjelenésének nevezte a történteket. Hivatalba lépése után intézkedéseket ígért és azt, hogy New Orleans minden támogatást megkap a vizsgálathoz és a következmények felszámolásához.