Donald Trump leendő elnök tanácsadói olyan vámtervezeteket vizsgálnak, amelyek minden országra, de csak bizonyos, a nemzet- vagy gazdaságbiztonság szempontjából kritikusnak ítélt ágazatokra vonatkoznának – írja a Washington Post három, az ügyet ismerő személyre hivatkozva. Ez kulcsfontosságú változást jelent a 2024-es elnökválasztási kampány során megfogalmazott Trump-tervekhez képest – teszi hozzá a hírt szemléző 444.hu.
A közlés hatására gyengülni kezdett a dollár, míg az úgynevezett feltörekvő piaci devizák erősödtek. Az euró ára kora reggel még 415 forint fölött volt, mostanra 414 forint alá csökkent, míg a hajnalban még 403 forint körüli dollárral már 398 forint alatt kereskednek.
Mindez arról tanúskodik, hogy a kampányidőszak véget ért, az akkor elhangzó mondatokat és súlyos kijelentéseket mintha a Trump körül kialakuló adminisztráció valamennyire igyekezne a racionalitásokhoz közelíteni, ami valószínűleg még akkor is így van, ha eközben Donald Trump talán ki is akarna bújni ebből a „rabigából”. Úgyhogy egészen bizonyos, hogy jelenleg még csak körvonalakról lehet beszélni, végső irányokról azonban még nem igazán. Az is egyre nyilvánvalóbb, hogy Trump tapogatódzik a külpolitikai határokat illetően, erre utal a Grönland megvásárlására és a Panama-csatorna visszaszerzésére vonatkozó kijelentései is, de az sem elképzelhetetlen, hogy Elon Musk sajátos mozgásai – ezekről itt írtunk – is ennek tudhatók be, igaz, utóbbi esetén azt is érdemes mérlegelni, hogy meglehetősen önjáró személyiség, aki az elnöki kampányba betolt milliárdjaiért cserébe nem valószínű, hogy megelégszik a bürokráciát leépítő tanácsadói pozícióba.
A Washington Post szerint ha a felmerülő terveket valósítják meg, akkor Trump kampányterveinek legátütőbb elemeiből vesznek vissza, de valószínűleg még így is felborítanák a globális kereskedelmet, és jelentős következményekkel járnának az amerikai gazdaságra és a fogyasztókra nézve.
Jelöltként Trump „általános”, akár 10 vagy 20 százalékos vámokat szorgalmazott mindenre, amit az Egyesült Államokba importálnak. Sok közgazdász figyelmeztetett, hogy az ilyen tervek ársokkokat okozhatnak, és a kongresszusban sok republikánus bírálhatta volna őket.
Két héttel Trump hivatalba lépése előtt ugyanakkor még nem véglegesítettek semmilyen döntést, a tervezésben gyakoriak a változások, írja a forrásai alapján az amerikai lap. Így még nem tudni, mely importtermékekre vagy iparágakra vetnének ki vámokat. A megbeszélések nagyrészt olyan kulcsfontosságú ágazatokra összpontosítottak, amelyeket Trumpék vissza akarnak vinni az Egyesült Államokba. Ezek közé tartozik a védelmi ipari ellátási lánc (az acélra, vasra, alumíniumra és rézre kivetett vámok révén), a kritikus orvosi ellátmány (fecskendők, tűk, injekciós üvegek és gyógyszeripari anyagok), valamint az energiatermelés (akkumulátorok, ritkaföldfém-ásványok és akár napelemek) – mondta a lap két forrása.
Az sem világos, hogy ezek a tervek hogyan keresztezik Trump kinyilvánított szándékát, miszerint 25 százalékos vámot vet ki Mexikóra és Kanadára, valamint további 10 százalékos vámot Kínára, hacsak nem tesznek intézkedéseket a migráció és a kábítószer-kereskedelem visszaszorítására.
Mindenesetre Donald Trump nem hagyta szó nélkül az értesülést: „A Washington Postban megjelent, úgynevezett névtelen forrásokra hivatkozó cikk, amelyek nem léteznek, tévesen állítja, hogy a vámpolitikámban visszakozok. Ez téves. A Washington Post tudja, hogy ez téves. Ez csak egy újabb példa a Fake News-ra” – írta Donald Trump a Truth Social csatornáján a Portfolio cikke szerint.