
A magyar társadalom többsége szerint Orbán Viktor 2010 óta tartó kormányzása inkább hátráltatta, mint elősegítette Magyarország fejlődését – derül ki abból a kutatásból, amit a Policy Solutions kutatói készítettek az elmúlt 15 év kormányzásának megítéléséről, a Závech Research március 16-25. között végzett reprezentatív felmérése alapján. Az eredményeket a Telex ismertette.
A felmérés szerint csak a fideszesek gondolják, hogy a magyarok többsége jobban él, mint 15 éve, az összes megkérdezettnek több mint 60 százaléka viszont úgy látja, hogy nem csak a sajátja, de általában mások anyagi helyzete is romlott az elmúlt 15 évben. A magyarok kétharmada (65 százaléka) egyet tud érteni azzal a kijelentéssel, hogy Orbán Viktor 2010 óta tartó kormányzása elsősorban a gazdagoknak kedvez, és csak egyharmaduk utasítja el ezt az állítást. Annak a gondolatnak is kétharmados támogatottsága van a társadalomban, hogy csak az tud előrejutni, aki jóban van a kormánnyal. Még a fideszes szavazók 45 százaléka is úgy érzi, hogy jó politikai kapcsolatok kellenek az előrejutáshoz.
Amikor előre meghatározott válaszok közül kellett az elmúlt 15 év kormányzásának három legnagyobb eredményét kiválasztaniuk, a teljes társadalomban első helyen a 13. havi nyugdíj végzett, amit minden harmadik megkérdezett a legfontosabb intézkedések közé sorolt. Második a kormány családtámogatási politikája, a harmadik pedig minden ötödik ember voksával a 2014-es választás előtt bevezetett rezsicsökkentés volt. A kormánypárti szavazóknál a családtámogatási intézkedéseket a migráció elleni fellépés követte, és a 13. havi nyugdíj bevezetése csak a harmadik, a rezsicsökkentésnél pedig többre értékelték azt, hogy a kormány elérte, hogy ne sodródjunk bele az orosz-ukrán háborúba.
A top 3 téma végzett az élen akkor is, amikor a megkérdezetteknek nem előre megadott válaszokat kellett értékelniük. Igaz, ennél a nyitott kérdésnél a válaszadók negyede azt mondta, hogy a kormánynak semmilyen sikere nem volt az elmúlt másfél évtizedben. Pártokon átívelő egyetértés van a társadalomban abban, hogy a családtámogatási politikát, a 13. havi nyugdíjat és a rezsicsökkentést egy következő kormánynak is meg kell tartania.
Egyértelmű választ adtak a megkérdezettek arra is, mit tartanak a legnagyobb problémának az elmúlt 15 év kormányzásából: a válaszadók 35 százaléka az egészségügy helyzetét. Valamivel kevesebben választották a megélhetési költségek növekedését és a korrupció mértékét. Még a Fidesz szavazói is az egészségügyet tették első helyre. Ők a korrupciót nem tartják nagy problémának, de a képzett munkaerő külföldre vándorlását igen. A Tisza Párt szavazónál viszont a korrupció még az egészségügy helyzetét is megelőzte a problémák között.
Arra a kérdésre, hogy az elmúlt másfél évtized inkább pozitív vagy inkább negatív hatással volt-e Magyarország fejlődésére, a válaszadóknak pontosan a fele mondta azt, hogy egyértelműen vagy inkább negatív hatással volt az ország fejlődésére Orbán Viktor kormányzása, és csak 39 százalékuk értékelte pozitívnak a hatását. A fideszesek 88 százaléka pozitívnak tartja Orbán Viktor kormányzását, és csak egy százalékuk mondta azt, hogy nagyon negatív hatása az ország fejlődésére ennek az időszaknak. A Tisza Párt szavazóinál pont fordított a helyzet: csak egy százalékuk mondta, hogy nagyon pozitív hatása volt Orbán Viktor kormányzásának, és 87 százalékuk negatívra értékelte. Még a Demokratikus Koalíció és a Mi Hazánk szavazónak sem ilyen rossz a megítélése a kormány teljesítményéről – tették hozzá. Kor alapján egyedül a 60 év felettiek között vannak nagyobb arányban, de nem többségben azok, akik inkább pozitívnak látják az Orbán-korszakot, a 18 és 25 év közöttieknek viszont közel 60 százaléka negatívnak tartja. A megkérdezettek 57 százaléka egyetért azzal, hogy csak azokkal törődik a kormány, akik rájuk szavaznak, de közel 40 százalék ezzel nem ért egyet.
A kutatásban 18 közpolitikai témával kapcsolatban kérdezték meg az embereket arról, hogy szerintük Orbán Viktor vagy Magyar Péter kormánya nyújtana benne jobb teljesítményt. Orbán Viktort három témában ítélték egyértelműen erősebbnek az emberek: a családtámogatások térén, a migráció megállításában, és abban, hogy a kormánya kimaradna minden háborús konfliktusból. A nemzeti érdek hatékony képviselete kérdésében pedig ugyanannyira bíznak az emberek benne, mint egy Tisza-kormányban. A további 14 témában Magyar Péter nyert. Többségben vannak azok, akik szerint ő lenne jobb az uniós források megszerzésében, a korrupció visszaszorításában, az egészségügy vagy az oktatás helyzetének javításában. Inkább tőle várnák a gazdasági fejlődés biztosítását, a bérek növelését és az infláció csökkentését is. Az eredményekből az is látszik, hogy a társadalom közel negyede mindkettejükkel szemben kritikus, és egyikőjükben sem bíznának. A jelenleg még bizonytalan szavazók azonban minden témakörben inkább Orbán Viktorhoz húznak. Márpedig – jegyzi meg az elemzés – a választás szempontjából kulcsfontosságú kérdés lehet, hogy ezeket a szavazókat melyik párt tudja majd inkább megszólítani, és egyelőre úgy tűnik, hogy inkább a Fidesz csábíthat még magához szavazókat.
Abban, hogy Orbán Viktor 15 éve hatalmon lévő kormányát le lehet váltani demokratikus választáson, csak a társadalom 44 százaléka hisz. Közel 40 százalékuk szerint ez nem lehetséges.