Perben próbálják kideríteni, kinek és mennyit fizetnek ki a parlamenti frakciók szakértői díjként

Perben próbálják kideríteni, kinek és mennyit fizetnek ki a parlamenti frakciók szakértői díjként

A DK, az MSZP és Párbeszéd képviselői (b-j) a kulturális törvénycsomag szavazása közben tiltakozásul felállnak és fekete maszkot tartanak az arcuk elé az Országgyűlés plenáris ülésén 2019. december 11-én. (Fotó: MTI / Bruzák Noémi)

Támogassa a Magyar Hangot!

Legyen Ön is előfizetőnk, rendelje házhoz a Magyar Hangot! Ha más módon támogatná a lapot ebben a nehéz helyzetben, azt is megteheti (PayPal és bankkártya is)! Köszönjük! ELŐFIZETEK

Perben igyekszik megtudni a Transparency International, pontosan kiknek és mekkora összeget fizettek ki a parlamenti pártok frakciói. Az Országgyűlés Hivatala ugyanis a magánszemélyekkel kötött – általában szakértői szerződések esetében – nem adja ki az érintett nevét az európai adatvédelmi szabályokra (GDPR) hivatkozva. Legutóbb a Jobbikról derült ki, hogy összesen 182 milliós összértékben vannak ilyen kifizetései (ezen felül 145 millió ment az Iránytű Intézetnek), ám nem tudni, hogy kik kapták a frakciótól a közpénzt.

– Pert indítottunk annak érdekében, hogy fény derüljön arra, vajon kinek és mennyit fizetettek ki a parlamenti frakciók – nyilatkozta lapunknak Ligeti Miklós, a Transparency International Magyarország jogi igazgatója. A perben azt szeretnék bizonyítani, hogy miután a parlamenti frakció fizetett alkalmazottairól, szakértőiről van szó, s őket közpénzből fizetik ki, így nem lehetne semmilyen gátja a nyilvánosságnak. Annak egyébként Ligeti Miklós szerint nincs akadálya, hogy maguk az érintettek hozzák nyilvánosságra, hogy pontosan mekkora összeget kaptak a frakciótól, s annak fejében milyen munkát végeztek el. A jogvédő szervezet vezetőjének tájékoztatása szerint éppen szerdán lett volna egy tárgyalás az ügyben, de a bíró megbetegedése miatt azt elhalasztották.

A Transparency International már korábban indította a pert az Országgyűlési Hivatalával szemben, de a napokban különös aktualitása lett. A Hvg.hu kérte ki a frakciók szerződéseit, és ebből kiderült, hogy a Jobbik például összesen több mint 180 millió forint értékben kötött 246 szerződést magánszemélyekkel, ám nem lehet tudni, hogy pontosan kikkel. A Fidesz esetében is voltak ilyen dokumentumok, a kormánypárt ugyanakkor közölte a portállal az adatokat.

Elemzőintézetre és tanácsadásra költött a Jobbik-frakció | Magyar Hang

A szakértő arra is felhívta a figyelmet, hogy azért is érdekes lenne a kifizetések részleteit megtudni, mert az országgyűlési törvény családtagok alkalmazása tilalmára vonatkozó passzusai könnyen kijátszhatók. A szabály szerint a képviselő ugyan nem alkalmazhatja szakértőként saját családtagjait, azt azonban nem tiltja, hogy valamely más képviselőtársának rokonával ugyanezt megtegye.

Lapunk megkereste a Jobbik sajtóosztályát is, hogy megtudjuk: keresik-e a lehetőségét, hogy a magánszemélyekkel kötött szerződéseik alanyait – a transzparencia jegyében – nyilvánosságra hozzák. Ám úgy tűnik, ilyen szándék nincs. – Kiemelést érdemel, hogy egy magánszemélynek egy politikai párttal fennálló szerződéses viszonya az egyébként is szigorú adatvédelmi szabályokhoz képest is kiemelt magasabb szintű védelmet kell hogy élvezzen, ugyanis ebben az esetben – tekintettel a kapcsolat bizalmi jellegére – az érintett politikai hovatartozására, személyes értékrendjére is következtetni lehet – közölte a jobboldali párt sajtóosztálya.

Azt is hozzátették, hogy hosszú évek óta pártjuk az egyetlen, amelynek tagjai a családtagok vagyonnyilatkozatait is nyilvánosságra hozza. Valójában azonban az LMP is így tesz.

A Jobbik, mint párt egyébként köztudottan nehéz helyzetben van, az Állami Számvevőszék által kiszabott összesen csaknem egymilliárdos büntetést még mindig nyögik. A frakciónak hivatalosan járó pénzből tudnak gazdálkodni, illetve országgyűlési képviselői is nyilatkozták már, hogy ők maguk a saját fizetésükből is hozzájárulnak a párt működéséhez.

„Ha Rákay Philip nem sértődik meg, én régebb óta tervezem a Petőfi-filmem”

„Ha Rákay Philip nem sértődik meg, én régebb óta tervezem a Petőfi-filmem”

Ha Petőfi egyszer csak felbukkanna 2024-ben, Orbán Viktornak nem is kellene olyan nagyon erőlködnie, hogy meggyőzze őt a NER igazáról – mondta a költő visszatéréséből féktelen szatírát gyártó animátor, aki szerint az alkotását talán még Bayer Zsolt is nevetgélve nézné. A YouTube-on két hete bemutatott videó nagyot megy, eddig több mint 110 ezren látták, és hamarosan jön a folytatás. Mitől különleges hely a Szondi utca, hogyan fordul „a teremtője” ellen Petőfi, mi a baj Gyurcsánnyal, miért gesztikulál olyan hevesen Tölgyessy Péter és hogyan lett ekkora a siker a videó? Erről kérdeztük az animáció alkotóját, aki örül a pozitív visszajelzéseknek, bár felkészült az ellenkezőjére is, őrzi anonimitását, a közönségtől pedig csak madártejet vár támogatásként.