Drasztikusan megemelhetik a lakbért az ócsai devizaadós lakótelepen

Drasztikusan megemelhetik a lakbért az ócsai devizaadós lakótelepen

Lakóházak az ócsai szociális családiház-építési program építkezésén 2013. január 3-án. MTI Fotó: Kovács Tamás

Támogassa a Magyar Hangot!

Legyen Ön is előfizetőnk, rendelje házhoz a Magyar Hangot! Ha más módon támogatná a lapot ebben a nehéz helyzetben, azt is megteheti (PayPal és bankkártya is)! Köszönjük! ELŐFIZETEK

Úgy döntött az ócsai önkormányzat, hogy 2021-től, főszabály szerint, minden lakás bérleti díját több mint háromszorosára emelik a devizakárosultaknak épített lakótelepen. A drasztikus emelést csak azok a lakók úszhatják meg, akik rászorultsági alapon sikeresen kérvényezik a bérleti díj mérséklését.

Az ócsai devizahiteles lakópark megépítéséről még 2011-ben döntött az Orbán-kormány. 2019 januárjáig a Nemzeti Eszközkezelő Zrt. volt a lakótelep gazdája, amelyet az állam azért építtetett, hogy olcsó, stabil lakhatással segítse a bajba került devizahitel-károsultakat. Az állami cég felszámolása miatt a fenntartás 2019. január 1. óta átkerült a helyi önkormányzathoz. Így történt, hogy a lakótelep 80 háza ingyenesen, de „a fennálló lakásbérleti jogviszonyokkal terhelten”, tehát a bérlőkkel együtt, az ebből eredő „jogosultságok és kötelezettségek átszállásával” vándorolt az önkormányzathoz. Vállalniuk kellett azonban, hogy a tulajdonba kerülésüktől számított két éven belül nem módosítanak a lakások bérlésének feltételein (legalábbis a nem a bérlők hátrányára).

A 444.hu cikke szerint a bérlőknek a mostani 16-21 ezer forint helyett a ház méretétől függően akár 60-84 ezer forintos díjat kell majd fizetniük. Ez újra nehéz helyzetbe hozná az ócsai telepen lakó családokat, sőt, sokan már most biztosan kijelentik: nem lesznek képesek kigazdálkodni a megemelt bérleti díjat. Az önkormányzat augusztus 4-én jelentette be a várható emelést.

A napokban tartott lakógyűlésen felháborodást okozott, hogy az ócsai városvezetés most egy tollvonással piaci alapú bérleményeket csinálhat az eredetileg szociális alapon épült lakótelepi ingatlanokból. Különösen, mert a szabályok igen kemények: ha egy négyfős családnál a keresőképes szülők összjövedelme meghaladja a 230 ezer forintot, a háztartások máris kiesnek a „szociális” bérlői kategóriából. Ha pedig a közös jövedelmük több mint 340 ezer forint, már a „költségelvűnek” nevezett középkategóriából is. költségelven” 35-49 ezer forintért, „szociális alapon” 25-35 ezer forintért bérelhetnék tovább az ingatlant.