Téglási András lett a Nemzeti Választási Bizottság új elnöke

Téglási András lett a Nemzeti Választási Bizottság új elnöke

Téglási András, a Nemzeti Választási Bizottság (NVB) póttagja (j2) fogadja Orbán Viktor miniszterelnök gratulációját miután esküt tett az Országgyűlés plenáris ülésén 2018. december 12-én. Mellettük Szalay Tamás Károly az NVB tagja (j3) és Firicz László póttag (j). MTI/Soós Lajos

Támogassa a Magyar Hangot!

Legyen Ön is előfizetőnk, rendelje házhoz a Magyar Hangot! Ha más módon támogatná a lapot ebben a nehéz helyzetben, azt is megteheti (PayPal és bankkártya is)! Köszönjük! ELŐFIZETEK

A Nemzeti Választási Bizottság (NVB) korábbi elnöke, Rádi Péter február 5-ei hatállyal mondott le a testület elnöki tisztségéről és az NVB-ben betöltött mandátumáról. Ezt a bizottság szerdai ülésén vette tudomásul, de akkor még nem választottak új elnököt. Rádi Péter helyett soron következő póttagként Téglási András ülhetett be a bizottságba – írja az MTI.

Az NVB tagjai a pénteki ülésén döntöttek az új elnök személyéről. Az ülésen a testület mind a 14 tagja részt vett, új elnöknek Bozsóki Éva elnökhelyettes Téglási András megválasztását javasolta. Téglási jelezte, nem vesz részt a személyéről szóló szavazásban, így őt végül a tagok 10 igen szavazattal, Avarkeszi Dezső (DK), Fazekas Tamás (Párbeszéd Magyarországért Párt) és Litresits András (MSZP) pártdelegált ellenszavazatával választotta meg az NVB elnökévé. 

A nemmel szavazó Fazekas Tamás és Litresits András a szavazás előtt arról beszélt, nem a jelölt személye ellen van kifogásuk, hanem a kiválasztás rendszerével nem értenek egyet, ugyanakkor biztosították szakmai támogatásukról.

Téglási András a Nemzeti Közszolgálati Egyetem Államtudományi és Nemzetközi Tanulmányok Kara alkotmányjogi és összehasonlító közjogi tanszékének egyetemi docense, oktatási dékánhelyettes.

Az NVB elnöke csak az Országgyűlés által választott tag lehet, pártdelegált nem.

Rádi Péter váratlanul távozott az NVB éléről, egyes értesülések szerint azért, mert ellehetetlenült. A konfliktusokról akkoriban Litresits András, az MSZP által delegált NVB-tag beszélt a 444-nek. Szerinte Rádi távozása összefüggött azzal, hogy a testület utolsó, január 7-i ülésén a tagok egyhangúlag leszavazták az elnök egyik javaslatát. Arról volt szó, hogy az NVB tagjainak a tiszteletdíjából jogellenesen vonhatták le évekig a közterheket, az elnök azonban ezzel az üggyel nem kívánt foglalkozni.

Litresits szerint az se tett jót Rádi megítélésének, hogy a választási eljárásról szóló törvény decemberi módosításába állítólag épp az ő javaslatára került be az a passzus, hogy az NVB tagjainak járandóságát az elnök csökkentheti, ha hiányoznak az ülésekről.