Kásler: A nyelv, a kultúra, a hagyományok és a közös történelem tart össze közösségeket

Kásler: A nyelv, a kultúra, a hagyományok és a közös történelem tart össze közösségeket

Kásler Miklós, az emberi erőforrások minisztere az Országos Korányi Pulmonológiai Intézet felújított nővérszállójának átadásán 2021. június 29-én (Fotó: MTI/Bruzák Noémi)

Támogassa a Magyar Hangot!

Legyen Ön is előfizetőnk, rendelje házhoz a Magyar Hangot! Ha más módon támogatná a lapot ebben a nehéz helyzetben, azt is megteheti (PayPal és bankkártya is)! Köszönjük! ELŐFIZETEK

A hagyomány ereje rendkívül nagy; a nyelv, a kultúra, a hagyományok és a közös történelem tart össze közösségeket, emberi értékeket – közölte az emberi erőforrások minisztere szombaton Jászapátiban. A város önkormányzata által szervezett Jászsági Randevú elnevezésű kétnapos rendezvény első napján Kásler Miklós, aki egyben a rendezvény fővédnöke is, azt mondta, napjainkban „pergőtűz alatt van minden, ami érték”: az ember, az emberi identitás.

Kásler Miklós közölte: „az emberiség nem homogén massza, hanem a tarkaság, különbözőség egysége”, amire Magyarország kiváló példa. – A magyar kultúrának az volt a rendkívüli erőssége, hogy mindenkit befogadott, mindenki lehetőséget kapott képességei kibontakoztatására, hogy „virágba szökkenjen a tehetség” – jegyezte meg.

Az emberi erőforrások minisztere kiemelte, hogy Magyarországon a különböző eredet nem elválasztotta az itt élő népeket, azok egymást kiegészítették, így jött létre egy rendkívül sokszínű és ebből eredően átütő, egyedi, semmihez nem hasonlítható kultúra. A tárcavezető azt mondta: a magyar történelem vérzivataros évszázadaiban a közösségnek ez a tudata tartotta össze a nemzetet, valamint az az „autonómiahalmaz”, amelyet rendkívüli képességű dinasztiánk, az Árpádok az itt élő népeknek biztosítottak. Példaként említette a jász, kun, szász, székely autonómiát, a királyi városok autonómiáját. – Mindez nem szétszakította az országot, hanem a közös érdekek, értékek mellett összetartotta a birodalmat – hangsúlyozta.

Kásler Miklós arra biztatta a jászokat, hogy őrizzék meg hagyományaikat, „jászságukat, magyarságukat, egyszóval emberségüket”. Pócs János, a térség fideszes országgyűlési képviselője elmondta: a Jászsági Randevú rendezvényét a Jászapátiban született Mihály Béla keramikus és látványtervező indította útjára 1973-ban. Halála előtt a program rendezési jogát átadta Jászapáti városának; a rendezvénnyel ma is emlékének adóznak.

A honatya közölte, a jászokat a redemptio (a jászkun kerület önmegváltása, amelynek során 1745-ben pénzért visszaszerezték korábban elvesztett kiváltságaikat) nemcsak ünneplésre, hanem összefogásra, példás egységre is kötelezi, „amikor annak van itt az ideje”. – A jászok a tavalyi nehéz évben is bebizonyították, hogy a bajban a hit, az összefogás a legnagyobb kincs – mondta, egyben megköszönte a koronavírus-járvány elleni védekezésben részt vevők munkáját.

Farkas Ferenc, Jászapáti kormánypárti polgármestere elmondta: az eseményen a helyi termékeket népszerűsítik, népművészeti alkotók, helyi és kistérségi népművészeti csoportok mutatkoznak be. A látogatók megismerkedhetnek a Jászság zenei, gasztronómiai és kézműves hagyományaival. – A programok között kiállítások, koncertek, táncház, néptánc- és operettgála is szerepel. A gyerekeket foglalkozásokkal, zenés mesejátékkal is várják – sorolta a polgármester.