Összesen 24 pályázat érkezett be az Integritás Hatósághoz a Korrupcióellenes Munkacsoport tevékenységében való közreműködés tárgyában kiírt pályázatra – írja a korrupció elleni küzdelem jegyében létrehozott Integritás Hatóság pénteki közleményében.
Mint írják, a pályázatok feldolgozása és értékelése azonnal megkezdődött annak érdekében, hogy „a 2022. évi XXVII. törvényben foglaltak szerint a Munkacsoport 10 fő nem kormányzati szereplőt képviselő tagját a Hatóság Igazgatósága 2022. december elsejéig kiválaszthassa”.
A pályázók megoszlására vonatkozóan a feldolgozást követően tudunk pontos tájékoztatást és információt adni – jegyzik meg.
A Népszava cikkéből közben az derült ki, hogy a K-Monitor és a Transparency International is pályázott a Korrupcióellenes Munkacsoportba. „A munkacsoportba való jelentkezést nem tekintjük elvi kérdésnek, szimplán technikai lehetőségnek arra, hogy több csatornán elmondjuk a korrupcióval kapcsolatos álláspontunkat, javaslatainkat és számonkérjük az antikorrupciós intézkedések megvalósítását. Ezt ugyanolyan proaktívan, kritikusan fogjuk megtenni, mint az eddigi állásfoglalásainkban” – írta a korrupcióellenes civil szervezet, a K-Monitor a péntek reggel kiadott közleményében.
A Transparency International (TI) Magyarország hivatalosan is benyújtotta jelentkezését 2022. november 24-én az Antikorrupciós Munkacsoportban való részvételéhez – közölte pénteken a szervezet. A TI Magyarország ugyanakkor kijelenti, amennyiben az októberben közzétett állásfoglalásukban közölt feltételeik nem teljesülnek, kilépnek a Korrupcióellenes Munkacsoportból.
Úgy vélik, a Korrupcióellenes Munkacsoport lehetőségei meglehetősen szűkre szabottak. Fennáll a veszélye annak, hogy e testület nem fog rendelkezni az állami szervek mulasztása elleni hatékony cselekvéshez szükséges jogosítvánnyal.
Az MTI szerint a munkacsoport egyébként a hatóságtól független elemző, javaslattevő, véleményező és döntéselőkészítő feladatokat lát el, minden tagot azonos jogok és kötelezettségek illetnek meg a munkacsoport működésével összefüggésben, beleértve az információkhoz való hozzáférést és a beavatkozási jogot. A testület tagjai, valamint az állandó és eseti jelleggel meghívottak a munkacsoportban végzett munkájukért díjazásban és költségtérítésben nem részesülnek.
A munkacsoport határozatlan ideig működik, és nem avatkozhat be a hatóság tevékenységébe; feladata a meglévő korrupcióellenes intézkedések vizsgálata és javaslatok kidolgozása, előterjesztése a korrupció megelőzésének és felderítésének javítását célzó intézkedésekre.
A testületnek az előbbi feladatok alapján éves jelentést kell készítenie, amely elemzi a korrupció és a korrupciós gyakorlatok kockázatait és tendenciáit, hatékony ellenintézkedéseket és bevált gyakorlatokat javasol a korrupciós kockázatok és korrupciós típusok megelőzésére, felderítésére és szankcionálására. Felméri továbbá a hatékony végrehajtást.
A testületi üléseket szükség szerint, de évente legalább két alkalommal tartják. A munkacsoport akkor határozatképes, ha tagjainak több mint fele az ülésen jelen van.
Az Országgyűlés október 4-én döntött arról, hogy autonóm államigazgatási szervként létrejön az Integritás Hatóság az európai uniós források felhasználásával kapcsolatos csalás, összeférhetetlenség, korrupció vagy más jogsértés kivizsgálása érdekében.