Új módszerrel, azonnali munkabeszüntetéssel válaszol a tanárok egy része a tankerületek részéről érkező retorziókra, mintegy 300-an vállalták már ezt.
„Mi, több iskola tanárai, szolidaritást vállalunk, az eljárást elítéljük, és kiállunk megfenyegetett és elbocsátott tanártársaink mellett. Ha újabb retorzió ér kollégát, iskolát, mintegy 300 pedagógus azonnali munkabeszüntetéssel válaszol erre, így vállalva szolidaritást az összefogásban résztvevő pedagógusokkal, intézményekkel” – írta a budapesti tankerületek vezetőinek a Tanárok a Tanárokért nevű csoport. A levelet minden budapesti tankerület vezetője névre szólóan megkapta kedden.
„Sajnálattal tapasztaltuk, hogy Ön és tankerületi igazgató társai 2022. október folyamán beosztottaik figyelemfelhívó akcióit munkaügyi-fegyelmi kérdésként kezelték, számos esetben a rendkívüli felmentés lehetőségével fenyegették meg, öt esetben pedig elbocsátották az Önök által foglalkoztatott tanárokat. A joggal való visszaélés tilalma a polgári jog egyik alapelve. Magyarországon a véleménynyilvánítás és a munkavállalói érdekek védelmében való együttes fellépés, ezen belül a munkabeszüntetés mindenkit megillető alkotmányos alapjog, melyet a 2022. évi V. törvény – sokak megítélése szerint – a pedagógusok kárára aránytalanul korlátoz. A joggal való visszaélés hathatós jelzésére törvényes eszköz nem áll rendelkezésre, sztrájk is csak szociális és gazdasági érdekek védelmében kezdeményezhető” – írták a tankerületi vezetőknek szóló levélben, melyet a hvg.hu ismertetett.
Hozzátették: „A tankerületi igazgatók megfélemlítő intézkedései figyelmen kívül hagyják azt a tényt, hogy a fegyelmi intézkedésekkel sújtott pedagógusok munkabeszüntetése nem hanyagság, hanem figyelemfelhívó, szimbolikus cselekedet, melynek alapvető szándéka annak jelzése, hogy a törvényhozás által hozott egyes jogszabályok ma a jog társadalmi rendeltetésével össze nem férő célra irányulnak. Az intézkedések ellehetetlenítik a konstruktív, előremutató tárgyalások megkezdését és csorbítják az együttműködés lehetőségét, a felelőtlen elbocsátások pedig korlátozzák a tanulók oktatáshoz való jogát, veszélyeztetik tankötelezettségük teljesítését.”
A hvg.hu információi szerint sok fővárosi tanár úgy gondolta, az iskolán belül már nem lehet megvédeni kollégáikat, de ha tankerületeken átívelően szervezik meg a tiltakozást, ami konkrétan az oktatás ideiglenes felfüggesztésével fenyeget, akkor hatékonyan fogják tudni képviselni az érdekeiket, hiszen ez a tankerületek vezetésének teljes kudarca lenne.