899-en vannak kórházban, 54-en lélegeztetőgépen

Május 4-e után annyit enyhítenek a jelenlegi korlátozásokon, amennyit a járvány terjedése lehetővé tesz – mondta Müller Cecília az operatív törzs szombati tájékoztatóján arra, hogy elkerülhető-e a tömeges megbetegedés, ha a korlátozások szűkülnek. Elhangzott az is, hogy az elmúlt 24 órában a koronavírussal összefüggésben elhunytak között volt egy 41 éves férfi is, aki olyan alapbetegségekben szenvedett, mint a vérmérgezés és a bélgyulladás.
A Magyar Hang ezúttal is küldött kérdéseket az operatív törzsnek, válaszokat azonban most sem kaptunk.

Izer Norbert, a Pénzügyminisztérium adóügyekért felelős államtitkára is részt vett az operatív törzs tájékoztatásán, aki az eddigi intézkedésekről beszélt. Mint mondta, az adócsökkentést választotta a kormány, szemben a 10 évvel ezelőtti balliberális kormányokkal.

Felidézte, hogy több szektorban a kata (kisadózó vállalkozók tételes adója) szerint adózóknak nem kell befizetniük a havi 50 ezer forintos adót, ez több mint 151 ezer vállalkozót érint. Azt is megismételte, hogy több tízezer munkáltatónak alig kell járulékot fizetni, például a turizmusban, vendéglátóiparban és a mezőgazdaságban. Ez 66 milliárd forintot hagy az érintetteknél és 220 ezer munkavállalót érint. Az államtitkár felidézte azt is, hogy a szociális hozzájárulási adót 2 százalékponttal csökkentették, ez 160 milliárdot hagy a vállalkozásoknál.

Security Check Required

Müller Cecília a reggel már ismertetett adatokkal kezdte: 2443 fertőzöttet tartanak nyilván, 12 ember hunyt el az elmúlt 24 órában. Jellemzően idős emberekről van szó, de köztük volt egy 41 éves beteg, aki egy bélgyulladásos megbetegedésében és vérmérgezésben szenvedett. 458 főt tartanak számon, akik a koronavírusból felgyógyultak. A kórházban kezeltek száma nem csökken, jelenleg 899-en vannak egészségügyi intézményben, és 54-en vannak lélegeztetőgépen.

Az országos tiszti főorvos arról is beszélt, hogy itthon 12-féle fertőző megbetegedéssel szemben kötelezően oltják a gyerekeket, a világban máshol ilyen nem működik. A védőoltások beadása rendben történik most is.

Kiss Róbert, az operatív törzs ügyeleti központjának munkatársa felidézte, hogy május 3-ig érvényben vannak a korábban elrendelt kijárási korlátozások, hétvégére pedig a polgármesterek ezúttal is hozhatnak saját, szigorúbb szabályokat. A korlátozásokat megszegőkkel szemben a rendőrök intézkednek, az elmúlt 24 órában 1545 ilyen volt. Ez az eddigi legmagasabb szám. 696 figyelmeztetéssel, 390 eset pedig feljelentéssel zárult.

A kérdésekre adott válaszok:

  • Ismét elhangzott, hogy a gyógyult betegek vérplazmáját fogják felhasználni az orvosok a súlyos állapotban lévők kezelésére. A kezelőorvosok választják ki, hogy kik adhatnak vérplazmát, őket a tisztiorvosi szolgálat fel fogja keresni.
  • Mindenki arra vár, hogy újra lehessen találkozni az idős rokonokkal, de az országos tiszti főorvos ehhez türelmet kért. Azt mondta, ha május 4-e után beindul újra az élet, akkor sem ők és a krónikus betegek lesznek, akik esetében lazítás várható.
  • Az idősotthonok fertőtlenítése folyamatosan zajlik. Ott kezdték, ahol regisztráltak fertőzötteket, lassan ennek a végéhez érnek a katonák. Ezután folytatják azokkal az intézményekkel, ahol nem tudnak betegről.
  • A halálozási arányt a lakosságszámra kivetítve mérik, az európai tagállamok között Magyarország az alsó harmadban helyezkedik el.
  • Május 4-e után annyit enyhítenek, amennyit engednek a számok – mondta Müller Cecília arra, hogy elkerülhető-e a tömeges megbetegedés, ha a korlátozások enyhülnek.

A Magyar Hang ezúttal is küldött kérdéseket az operatív törzsnek, habár válaszokat egyetlen alkalommal sem kaptunk. Szombaton – többek között – ezekre voltunk kíváncsiak:

  • Az operatív törzs rendszeresen beszámolt a Pesti Úti Idősek Otthonában tapasztalható járványhelyzetről, ugyanakkor több vidéki idősotthon (Tiszakécske, Dévaványa, Süttő) is azért nem ad információkat, mert jogértelmezésük szerint az esetleges fertőzéssel kapcsolatos számok nem számítanak közérdekű adatnak, azok sérthetik az érintettek betegjogait. Azt is közölték, hogy ezen információk kiadására az operatív törzs jogosult. Ha a vidéki intézmények jogértelmezése helyes, miért adott ki információkat a Pesti úti idősotthonra vonatkozóan az OT?
  • Az OT-re hogyan vonatkozhat más jog a betegadatok közlése tekintetében, mint  az intézményekre?
  • Más egészségügyi intézménnyel kapcsolatban miért nem közölnek adatokat, ha a Pesti úti idősotthon esetében ezt megtehették? Hiszen az egészségügyi intézményekben sokkal több ember fordul meg, mint az idősotthonokban.
  • Hány olyan klinika, kórház van, ahol nem halasztható beavatkozásra váró beteget kezelnek és felütötte a fejét a vírus, esetleg belső járvány van kibontakozóban?
  • Mely osztályok a leginkább kitettek a fertőzés veszélyének?