Nagy István agrárminiszter javaslatára Orbán Viktor miniszterelnök három helyettes államtitkárt mentett fel tisztségéből és hat személyt nevezett ki 2018. június 18-án. Utóbbiak egyike volt az a Nagy János, akit – mint lapunk saját biztos forrásra hivatkozva megírta – bilincsben vittek el a hét elején. Nagy addig az Állami Földekért Felelős Helyettes Államtitkársághoz tartozó Földvagyon-gazdálkodási Főosztály főosztályvezetője volt, egyben tagja az Egererdő Zrt. Felügyelő Bizottságának – és mint immár tudható, két és fél évet tölthetett el a vezető pozícióban.
Az ügy háttere: 2020 nyarán egy vegyes gazdálkodási tevékenységet végző, állattenyésztéssel is foglalkozó vállalkozó pályázati úton igénybe vehető állami támogatással új mezőgazdasági vállalkozás beindítását tervezte. A Központi Nyomozó Főügyészség (KNyF) tájékoztatása szerint „megalapozott a gyanú, hogy a vállalkozó jogtalan előnyt ajánlott azért, hogy egy magas rangú minisztériumi tisztségviselő hivatali pozíciójából fakadó kapcsolatainak felhasználásával segítséget nyújtson a beruházáshoz szükséges pályázat sikeres elnyeréséhez és földterületek megszerzéséhez. A vállalkozó a hivatali befolyás érvényesítésével elnyerni tervezett több száz millió forintos – vissza nem térítendő – támogatás miatt várhatóan sikeres cégből 5 százalékos tulajdonrészt ajánlott a minisztériumi tisztségviselőnek. A vezető beosztású hivatalos személy az ajánlatot elfogadta, és az ígért tulajdonrészt az újonnan alapított mezőgazdasági vállalkozásban megszerezte.”
A KNyF eredeti hivatalos tájékoztatásban sem név, sem titulus nem szerepelt, midössze annyi, hogy „korrupciós bűncselekmény gyanúja miatt vettek őrizetbe egy vezető beosztású minisztériumi tisztségviselőt”. A közleményről a sajtó nagy része érthető módon kiemelt hírként számolt be. Lapunknak szerda délután már megbízható forrásból pontos ismerete volt arról, hogy a bilincsben elvitt vezető Nagy János helyettes államtitkár, ám az információt – a szakma szabályainak megfelelően és magunk védelmében is – meg akartuk erősíttetni. A szakma szabályait talán magyarázni sem kell a legalább két biztos forrásra vonatkozóan. A védelem részről annyit: számos megvezetési próbálkozásnak lehetett már tanúja a szakma, az is előfordulhat, hogy az informátort is becsapták, noha őt amúgy jó szándék hajtja. A kritikus lapokat pedig perek sorozatával és minden csatornájukból szennyvízként ömlő „fake news”-ozással próbálják lejáratni. (Ellenünk mintegy húsz per indult egyetlen év alatt, mindet megnyertük.)
De vissza a konkrét témához: Mivel bírósági szakba szerdán még lépett Orbán bilincsben elvitt helyettes államtitkárának ügye, a Fővárosi Törvényszék szóvivője nem tudott segíteni. A KNyF szóvivőit késő délután kerestük telefonon, sms-ben és email-en, de választ csak csütörtökön 10:30-kor kaptunk, a következőt: „Megkeresésére tájékoztatom, hogy a Központi Nyomozó Főügyészség eddigi gyakorlatának megfelelően jelen ügyben sem közöl adatokat az elkövetők személyéről.” (A szóvivőnek nem sikerült helyesen leírni a nevemet, de ez már csak részletkérdés.)
Kerestük szerda délután az érintett Agrárminisztérimot is, ez a legnehezebb falat. Mivel a sajtóosztálynak küldött hivatalos megkereséseinkre válasz sosem érkezik, kinyomoztuk, ki is most a tárca szóvivője: nem vicc, ehhez nyomozni kell, lévén a korábbi gyakorlattól eltérően ennek semmi nyomát nem találni a hivatalos oldalakon (sem). Meglett a név, ment a megkeresés, sejtve, hogy mi lesz a vége: válasz helyett az infó kitolása a saját narratívának megfelelően más csatornán. Másfél óra múlva érkezett reakció, abban sem volt köszönet (sem megszólítás, sem köszönés, sem semmi), csupán három betű: MTI.
Ezúton is köszönjük a szíves segítséget és az újabb tanulságot (persze messze nem először): az orbáni rendszerben mindent megtesznek, hogy hátráltassák a valódi sajtó működését, és mindent megtesznek azért is, hogy ha tisztességes vagy, hátrányba kerülj.