
Magyarázó közleményt adott ki a Belügyminisztérium az új várólista-protokoll miatt, amely a csípő- és térdprotézis műtétekre vonatkozik, csakhogy abból az következik, hogy betegcsoportok szorulhatnak ki a beavatkozásokból. Hegedűs Zsolt ortopéd főorvos, csípő- és térdspecialista, a Magyar Orvosi Kamara Etikai Kollégiumának korábbi elnöke ezzel kapcsolatban a Népszavának azt nyilatkozta: az új protokoll a gyakorlatban azt jelenti, hogy az április elsejétől hatályos eljárásrend szerint a 35-40 feletti testtömeg indexszel (BMI) élő embereket már nem lehet megoperálni, míg le nem fogynak. A protokollban említett 35-40-es BMI határ bizonytalan küszöb, olyan szubjektív döntésre ad lehetőséget az orvosnak, amit szakmai evidencia nem támaszt alá.
A tények az ortopédiai várólista protokollról című közlemény szerint „a várólista protokollt minden esetben elismert szakorvosokból álló szakmai tagozat állítja össze”, s „az ortopédiai műtéteknél a jelentős túlsúly eddig is az ideiglenes műtéti ellenjavallatok között szerepelt, éppen a beteg védelme érdekében, hiszen a jelentős túlsúly esetén négy-ötszörösre emelkedik a műtéti szövődmények gyakorisága. A műtét sürgősségéről és kockázatairól minden esetben az orvos dönt”. A Belügyminisztérium szerint „a Nemzeti Egészségbiztosítási Alapkezelő közreadta az Ortopédiai Szakmai Tagozat nagy tekintélyű és nemzetközi szinten is elismert orvosai által kialakított várólista protokollt”, aminek a fő célja az egyenlő hozzáférés biztosítása a betegek számára. Az új protokoll – a nemzetközi gyakorlatot alapul véve – szakmai ajánlásokat fogalmaz meg a betegek ellátásával kapcsolatosan, egyértelmű útmutatást ad a várólistát kezelő szakszemélyzet részére, hogy konzisztens, szabványos, szakmai alapú, a betegeket támogató, transzparens szemléletben ütemezzék az ellátások igénybevételét.
Azt írják, hogy a várólista protokoll a 2024 májusában megjelent és jelenleg is hatályos egészségügyi szakmai irányelv alapján készült.
Hogy mit jelent ez az új protokoll a gyakorlatban, arra a legszemléletesebb példa erre, hogy az április elsejétől hatályos eljárásrend szerint a 35-40 feletti testtömeg indexszel (BMI) élő embereket már nem lehet megoperálni míg le nem fogynak. A protokollban említett 35-40-es BMI határ bizonytalan küszöb, olyan szubjektív döntésre ad lehetőséget az orvosnak, amit szakmai evidencia nem támaszt alá – magyarázta a Népszavának Hegedűs.
Hegedűs doktor egyébként nem lenne meglepődve, ha a magánegészségügyi intézmények hamarosan olyan hirdetéseket adnának fel, miszerint ők vállalják a kövér emberek csípőprotézis beültetését is.