A felsőoktatás kiszervezése ellen tiltakozik hat ellenzéki párt
Ellenzéki pártvezetők a parlamentben (Fotó: Facebook/Jobbik)

Hat ellenzéki párt közös sajtótájékoztatón állt ki az egyetemek modellváltása ellen, amit Hiller István (MSZP) országgyűlési képviselő szavai szerint a felsőoktatásban végrehajtott hatalomátmentési kísérletnek tartanak.

A Fidesz húsvét előtt nyújtott be javaslatot tizenkét egyetem modellváltásáról, amelyekről pénteken tárgyalt a parlament, és amelyek Hiller István szerint nem a magyar felsőoktatás színvonalának növelését szolgálják, hanem a hatalom átmentését. „Más felsőoktatást akarunk: szabad, színvonalas, jó minőségű, autonómiát garantáló magyar felsőoktatást” – fogalmazott az MSZP politikusa a sajtótájékoztatón.

Brenner Koloman, a Jobbik országgyűlési képviselője merényletnek nevezte az egyetemek kiszervezését minden magyar polgár jóléte és szabadsága ellen, ezért a Jobbik kiáll az egyetemi autonómia és az akadémiai szabadság ellen. Meg akarják akadályozni ezt a merényletet, és kormányon visszaállítanák a többi ellenzéki párttal együtt az egyetemek autonómiáját, mondta Brenner.

Arató Gergely (DK) szerint az oktatás feletti hatalom megszerzése mellett az egyetemek ingatlanainak és jövőben érkező uniós támogatásainak megszerzése is ott van célként a kormányzati javaslatok mögött, ami a politikus szerint a legfontosabb a Fidesznek.

Keresztes László Lóránt (LMP) szerint szakmai és társadalmi konszenzusra lett volna szükség a modellváltáshoz, de ez nem valósult meg. Mellár Tamás (Párbeszéd) pedig arról beszélt, hogy két-három évre lett volna szükség a valódi reformhoz, amely szerinte nem volt célja az átalakításnak. Ennek indítóoka szerinte az, hogy a kormány a választási vereségre készülve próbálja elhelyezni saját kádereit az egyetemi kuratóriumokban.

Tóth Endre, a Momentum politikusa szerint a modellváltással nem az egyetemeknek lesz nagyobb autonómiája, hanem a kormánypárti politikusokkal teletűzdelt kuratóriumoknak.