– Jelen előterjesztésben arra teszünk javaslatot, hogy a Fővárosi Önkormányzat készítsen kimutatást, hogy az általa kezelt közparkok bekamerázása, körülkerítése és a közvilágítás fejlesztése milyen költségekkel jár – erről ír a fideszes Szentkirályi Alexandra és Gulyás Gergely Kristóf által jegyzett javaslat, amelyet a jövő héten tárgyalhat majd a Fővárosi Közgyűlés. Az előterjesztés a „Javaslat közparkok éjszakai lezárásának lehetőségének felmérésére” elnevezéssel fut. Indoklásuk szerint az a céljuk, hogy „a parkokat mindenki biztonságosan és tisztán tudja használni, a gyermekes családok nyugodtan tölthessék az idejüket, a sportolni, pihenni vágyók céljait egyaránt megfelelően szolgálják ezek a közterületek. A parkok gyakran már nem biztonságosak, elhanyagoltság jellemzi őket, az utcabútorok rossz állapota és az, hogy már nem érezhetik a budapestiek maguknak őket. Budapest parkjainak rendjét és biztonságát meg kell őrizni és javítani kell” – fogalmaztak.
Ezért ha átmegy a javaslat, akkor a közgyűlés felkéri a főpolgármestert, hogy „készítsen költségelemzést és felmérését a Fővárosi Önkormányzat által kezelt közparkok körülkerítése, térfigyelő kamera-rendszer fejlesztésére, valamint a teljes körű közvilágítás kiépítésére”.
Már az aluljárók lezárásának ötlete is nagy port kavart
A fővárosi Fidesznek nem ez lenne az első ehhez hasonló, erősen rendpárti javaslata. A közgyűlés legutóbbi ülésén azt javasolták, a főváros mérje fel az aluljárók lezárásának lehetőségét is – ezt éles viták után végül meg is szavazták. A fideszes Radics Béla akkor a javaslatot azzal indokolta, az aluljárók lezárása közbiztonsági és köztisztasági kérdés, és amikor a metrók nem járnak, senkinek semmilyen keresnivalója nincs ott. Azt is jelezték, növelni kellene a szociális munkások és a rendészek számát. A Podmaniczky Mozgalom frakciójának vezetője, Vitézy Dávid azzal érvelt az ügyben: az aluljárók a metró elérésére és az átkelésre jöttek létre, de miután több aluljárónál elkészültek a felszínen a zebrák, éjszaka az említett aluljáróknak, például a Blaha Lujza térinek, nincs semmilyen funkciója, ha nem jár a metró. Miért kezeljük ezeket a területeket külön a BKV által menedzselt metrós részektől? A BKV a határán belül rendet tart a metróállomáson, nem engednek meg antiszociális viselkedést, ilyen működtetési logikán érdemes elgondolkodni, hogy a zebrás aluljárók esetén legyen éjszakai lezárás, és adják át az egész aluljáró-kezelést egyben a BKV számára.
A tiszás Balogh Balázs úgy fogalmazott, az előterjesztés korai szerinte, és az időpontja nem vall jó ízlésre. Nem szabad elhamarkodott döntést hozni a lezárásról, a prioritás szerinte a kérdés szociális oldalán áll. Nem érzi úgy, hogy ez lenne a főváros erőforrásainak legmegfelelőbb felhasználása, és az is kérdés számára, hogy vajon mekkora anyagi ráfordítást igényelne ez. Mi lenne, ha az erőforrásokat az aluljárók rendjének biztosítására költenék? Persze a felvetett probléma valós, de nem szeretné a hajléktalanság kérdését összemosni a bűnözés kérdésével. Szerinte egyébként egyes fideszes képviselők több energiát tesznek bele egy TikTok-videó készítésébe, mint amennyi munkát ebbe a javaslatba tettek.
Kiss Ambrus főigazgató azt mondta, 65 aluljáró van, ezeknek 340 kijárata. Ezt lehet szakaszosan is lezárni, de ha lezárnak aluljárókat, akkor azok, akik addig ott laktak, más aluljárókba fognak átmenni, ahol így még többen lesznek. Kiss érti a problémát, foglalkozni kell vele, de ha a hajléktalannak azt mondjuk, hogy „otthon, a négy fal között folytassa a hajléktalankodást”, az nem fog segíteni. Lehet felmérni az aluljárók lezárását, de a racionalitás felől kéne megközelíteni a dolgot: az egyetlen eszköz a hajléktalanellátás minőségének javítása, a szociális kapacitások bővítése. Varázsütésre nem oldható meg a probléma.
A javaslat az MKKP-s Döme Zsuzsannánál is kicsapta a biztosítékot. Ő azzal érvelt, hogy legalább mondják ki a felek, hogy az aluljárók lezárása a hajléktalanok és szegények elleni intézkedés. A köztisztasági része akkor lenne releváns, ha amúgy az egész város ragyogna a tisztaságtól, és az aluljárókon kívül tökéletes lenne a közbiztonság. Nem gondolja, hogy egy kivilágított aluljáróban kevésbé lenne biztonságban, mint egy nem kivilágított parkban. Még jó, hogy az nem hangzik el cinikusan, hogy azért zárjuk le az aluljárókat, hogy többet legyenek friss levegőn a hajléktalanok. – Remélem, hogy nincs reinkarnáció, mert akkor nagyon sokan meztelen kismacskaként születnének újra a következő életükben – zárta gondolatait. Végül az aluljárók lezárásnak felmérését szorgalmazó javaslat a kritikák ellenére átment a közgyűlésen.