Az Országgyűlés rendkívüli ülésének összehívását kezdeményezte a kormány péntekre. Semjén Zsolt miniszterelnök-helyettes erről szóló levele a parlamenti honlapon olvasható.
A dokumentum szerint a kormány öt törvényjavaslat megvitatását javasolja a parlamentnek. A helyi adókról, a nemzetiségek jogairól, a bányászatról szóló törvények módosítását, a kulturális örökség egyes elemeinek fenntartható fejlesztéséről, valamint a pedagógusok új életpályájáról szóló előterjesztéseket javasolja napirendre venni a kabinet. Semjén Zsolt azzal indokolta a kezdeményezést, hogy a rendkívüli ülés megtartása ezen indítványok mielőbbi elfogadása, illetve „az ezt biztosító egyes eljárási szakaszok lezárása miatt szükséges”. Az indítványokkal összefüggő szavazásoknak az őszi ülésszakra történő halasztása fontos jogalkotói célkitűzések késedelmes megvalósítását eredményezné, illetve ha kitolódik a döntések végrehajtásának előkészítése, az számos problémát okozhat a jogalkalmazásban – közölte a miniszterelnök-helyettes.
A kormánypárti képviselők által kezdeményezett, a helyi adókról szóló törvény módosítása kimondaná, hogy a helyi önkormányzat nem vethet ki adót a termőföldre. A parlament nemzetiségi bizottságának kezdeményezésére a jogalkalmazói tapasztalatok, valamint a nemzetiségek képviselőinek visszajelzései alapján változtatnának a nemzetiségek jogairól, valamint a választási eljárásról szóló törvényen. A bányászati törvény módosításával megszűnik a 11,5 kilogramm töltettömegű PB-gázpalackra és a lakossági tartályos PB-gázra vonatkozó hatósági ár. A kulturális örökség egyes elemeinek fenntartható fejlesztéséről szóló törvényjavaslat az állam tulajdonában álló egyes kastélyok, kúriák, udvarházak további fejlesztését és fenntartását új alapokra helyezi azáltal, hogy azok tulajdonjogának átruházását vagy vagyonkezelésbe adását lehetővé teszi.
A pedagógusok életpályájáról szóló törvényjavaslat a benyújtó Belügyminisztérium szerint megalapozza a pedagógusok társadalmi, szakmai megbecsülését, további jelentős béremelését. A törvényjavaslat elfogadása esetén a pedagógusok a közalkalmazotti jogviszonyból átkerülnek a köznevelési foglalkoztatotti jogviszonyba, egyebek mellett változik az óraszámuk, és létrejön a teljesítményalapú bérezési rendszerük is. Az Országgyűlés tavaszi ülésszaka az országgyűlési törvény szerint június 15-ig tart.
Mint korábban megírtuk a földadó megtiltása azért került a kormány céljai közé, mert a Márki-Zay Péter vezette Hódmezővásárhely is bevezette. De mint cikkünkből kiderült, sok önkormányzat már évekkel kivetette, köztük fideszes vezetésűek is. A lapunknak nyilatkozó Gémesi György szerint elsősorban vidéki, különösen forráshiányos önkormányzatok érezhetik meg igazán a közteher hiányát. Raskó György agrárközgazdász pedig azt mondta, tapasztalatai szerint az adó összege jellemzően 2500 és 5000 forint között mozog hektáronként.
A rezsicsökkentett árú 11,5 kilogrammos PB-gázpalack pedig nem is volt kapható, a forgalmazók egyszerűen kivezették ezt a kiszerelésű terméket a piacról. Mint a Párbeszéd arra korábban felhívta a figyelmet, a kereskedők ezzel az egyszerű trükkel elérték, hogy ne kelljen hatósági áras PB-gázpalackot értékesíteniük. Csak a 11,5 kilogrammosnál kisebb kiszerelésű kapható a hatóságinál jóval magasabb áron. A párt egy törvényjavaslatot is benyújtott, hogy a hatósági ár minden töltettömegű palackra vonatkozzon.
A kastélyok kapcsán a Válasz Online írta meg először, hogy a Lázár-féle minisztérium ingyen passzolna át magántulajdonba állami és uniós forrásból felújított, állami tulajdonú kastélyépületeket. Így azok kikerülnének a Lázár János felügyelte Nemzeti Örökségvédelmi Fejlesztési Nonprofit Kft. kezeléséből, és vagy vagyonkezelői szerződés keretében vagy térítésmentesen kerülhetnének közérdekű vagyonkezelői alapítványokhoz, magán vagy egyházi fenntartású intézményekhez. Az Európai Unió összesen 17,1 milliárd forintnyi támogatással, a magyar költségvetés pedig 10 milliárd forinttal járult hozzá ezen épületek felújításához az elmúlt években, és többet is 2021-ben vagy tavaly adtak át ünnepélyes keretek között.