A frissdiplomás pedagógusok 38 százaléka nem tanárként helyezkedett el
Fotó: Unsplash/Taylor Wilcox

A pedagógusképzést elvégzők többsége végzettségének megfelelő szakmát talál, de sokan teljesen más területeken dolgoznak – derül ki az Oktatási Hivatal (OH) Diplomás Pályakutatási Rendszerének (DPR) januárban frissített adataiból, amelyekről a Népszava számolt be.

A 2021-2022-es tanévben pedagógus szakokon diplomát szerzők között az oktató-nevelő munkát végzők mellett a bolti eladó, általános irodai adminisztrátor, ügyfélszolgálati központos, egyéb ügyintéző munkakörök a leggyakoribbak. A 2023 decemberi munkaerőpiaci státuszt vizsgáló adatok szerint a pedagógusképzésben végzetteket leggyakrabban az oktatási ágazat mellett a közigazgatásban, az információ-technológiai szolgáltatások területén, a kiskereskedelemben és a vendéglátásban foglalkoztatják.

Az osztatlan, vagyis az ötéves tanárképzésben 1291 hallgató végzett a 2021/2022-es tanévben, ezt követően mintegy 89 százalékuk dolgozott diplomás munkakörben. A DPR adatai szerint 31,9 százalékuk középiskolai tanárként, 30,2 százalékuk általános iskolai tanárként és tanítóként dolgozott 2023 végén, a többiek más munkakörökben találtak állást maguknak. A közszférában 49,3 százalékuk, a versenyszférában 25,4 százalékuk, a nonprofit szektorban 24 százalékuk dolgozott. Az álláskeresők aránya mindössze 0,46 százalék volt.