A helyiek sem tudják, mit tervez a kormány Sukorón
A nagy botrányt kavaró egykori sukorói King’s City látványterve. A helyiek attól félnek, valami hasonlótól kell tartani most is. 

 A helyi polgármester, Mészárosné Hegyi Gyöngyi sem tudja, milyen beruházást tervez a kormány a Velencei-tó melletti Sukorón – számolt be az RTL Híradó.

A helyiek 2021-ben értesültek arról, hogy a strandként használt területen valami épül. Egy három évvel ezelőtti kormányhatározatból pedig az is kiderült, hogy micsoda: a kormány egyetemistáknak építene egy konferencia-, sport- és rendezvényhelyszínt. A Fiatalokért Központ néven futó projektről még látványtervek is készültek. Ez azért keltettmegütközést, mert annak idején szimbólummá vált, hogy a Gyurcsány-kormány épp itt akar megvalósítani egy úgynevezett kasznióvárost, de a projektből végül semmi nem lett. 

A három éve kiemelt állami beruházássá nyilvánított projektről időközben kiderült, hogy a korábban ismert terület többszörösét érinti. A beruházásról társadalmi egyeztetést is szerveztek decemberben, ám a helyieknek igen kevés idejük, csupán nyolc napjuk volt véleményezni a tervezetet.

Betonba öntenék a Velencei-tó északi partját
Bodacz Péter

Betonba öntenék a Velencei-tó északi partját

Óriási beruházást tervez a kormány Sukorón, épp azon a Velencei-tó mellett fekvő területen, ahová a Gyurcsány-kormány még kaszinóvárost álmodott. Az önkormányzat szemlátomást már zsebben, a helyi civilek azonban igyekeznek megakadályozni a „fejlesztést”.

A polgármester jelezte, hogy a lakosság szeretné megismerni a beruházás részleteit, ám a kormány az egyeztetést elutasította. A nemleges válaszukat azzal indokolták, hogy a „tervezet a magyar kormány döntését hajtja végre, és a javaslat ellentétes a jogszabály céljával”. Az RTL munkatársai megkeresték a kormányt azt illetően, hogy a válaszuk pontosan mit jelent, de nem kaptak választ.

Emellett kérdéseket küldtek a terület ingatlanfejlesztőjének, az Info Kft.-nek is. A cég az RTL kérdéseire azt válaszolta, hogy a „helyi környezethez igazodó lakás és szállodafejlesztésben gondolkodnak, amiről időben fognak egyeztetést szervezni a helyiekkel is.”

A decemberi kormányrendeletről az Átlátszó is beszámolt, a lap szerint a rendelet pontosítja a beruházás részleteit, beleértve a beépítési arányokat és a kijelölt ingatlanokat, amik között kormányközeli szereplők és orosz érdekcsoportok is felbukkannak.

Az Átlátszó szerint a tervezett beépítések jelentős természeti károkat okozhatnak. A Velencei-tó sukorói partszakasza az utolsó viszonylag érintetlen terület, amelyet az új projekt teljesen megváltoztatna. Az építkezések miatt jelentős fakivágásra, növényirtásra és a tó ökoszisztémájának súlyos károsodására lehet számítani. Az ellenzők kiemelik, hogy a beruházás veszélyezteti a Duna–Ipoly Nemzeti Park védett területeit és a tó madárrezervátumát.

A helyi lakosság és környezetvédelmi csoportok éppen ezért tiltakoznak a beruházás ellen. A Nyíltan a Fiatalokért Központról Facebook-csoport közel 1600 aláírást gyűjtött egy petícióhoz, amelyben a beépítések leállítását és egy modern szabadstrand kialakítását követelik.