
– Érdekes, hogy a kormányoldal most kezdett el intenzíven foglalkozni az esettel, miután Ruszin-Szendi Romulusz politikai pályára lépett. Nem tudom, hogy később mivel állnak még elő, de a mai bizottsági ülésen nem hangzott el semmi olyan, ami indokolná, hogy az ügyet bármilyen új jogi vagy szakmai síkra tereljék” – ezt mondta a Magyar Hang érdeklődésére a szocialista Harangozó Tamás, a parlament honvédelmi és rendészeti bizottságának alelnöke azután, hogy a testület mai zárt ülésén téma volt a Fidesz által támadott egykori vezérkari főnök. A kormány, illetve a honvédelmi tárca arra hivatkozva támadja Ruszin-Szendit, hogy még vezérkari főnökként a NATO-üléseken Ukrajna-barát álláspontot képviselt, és nem tükrözte a magyar kormány háborúellenes álláspontját. Legalábbis ezt állapította meg a tárca májusban közzétett vizsgálata.
Kósa Lajos bizottsági elnök a testület csütörtöki ülése után tartott sajtótájékoztatóján a Telex tudósítása szerint elmondta: alátámasztott volt a honvédelmi miniszter jelentése Ruszin-Szendi Romulusz legutóbbi miniszteri meghallgatásáról, mert a volt vezérkari főnök nem teljesítette a honvédelmi miniszter utasítását, nem képviselte a hivatalos magyar álláspontot az orosz-ukrán háborúval kapcsolatban, nem követte a kormány békepolitikáját. Sőt, Kósa szerint az ülésekről szóló hivatalos jelentéseket a Ruszin-Szendi meghamisította, nem írt bele olyan tényeket, amelyek elhangzottak, más tényeket pedig úgy írt bele a jelentésbe, hogy azok nem hangzottak el. Arra a kérdésre, hogy egy Ukrajnát dicsőítő mondaton túl volt-e más, ami elhangzott a NATO-tól kikért hangfelvételeken, a fideszes bizottsági elnök azt válaszolta, beletekintettek a NATO vezérkari főnökeinek ülésén készült jegyzőkönyvekbe, meghallgatták a hangfelvételeket is. „A részletet, hogy milyen környezetben miről volt szó, azt nem tudjuk elmondani” – jelentette ki.
Harangozó Tamás lapunknak kifejtette: az ülés teljes anyagát 2050-ig szigorúan titkos minősítéssel látták el, ezért a nyilvánosság csak korlátozott módon ismerheti meg az ott elhangzottakat. A Kósa Lajos által az ülés utáni sajtótájékoztatón említett hangfelvételről azt mondta, ennek részleteit sem ismertetheti. Harangozó kiemelte, munkáltatói bizalmi kérdésről van szó, az eset lényege, hogy Ruszin-Szendi nem teljesítette maradéktalanul a munkáltatója – vagyis a kormány, illetve a honvédelmi vezetés – elvárásait és utasításait, ami miatt végül bizalomvesztésre hivatkozva felmentették a pozíciójából. – Teljesen világossá vált, hogy nem büntetőjogi vagy nemzetbiztonsági problémáról van szó Ruszin-Szendi Romulusz esetében, hanem egyértelműen munkáltatói bizalmi kérdésről – mondta. „Ez a döntés már több mint két éve megszületett, az ügy gyakorlatilag lezártnak tekinthető. Ennek ellenére a mostani bizottsági ülésen ismét elővették a témát, amit értetlenül fogadtam és politikai színjátéknak tartom” – tette hozzá.