Gulyás Gergely, Miniszterelnökséget vezető miniszter csütörtöki előrejelzése után Orbán Viktor pénteki rádióbeszédében megerősítette, hogy Magyarország nagy tételben kíván vásárolni a kínai Sinopharm vakcinájából. Mindezt a brüsszeli bürokraták miatt lassú EU-s oltóanyag beszerzéssel indokolták, ha ugyanis az eddigi tempóban oltanánk, nyár előtt nem lehetne feloldani a korlátozásokat, fogalmazott a miniszterelnök.
A kínai vakcina alkalmazásához szükség van még a magyar szakhatóság engedélyére is, de tekintettel arra, hogy Orbán Viktor beszédében milyen egyértelműen fogalmazta meg elvárásait, ez aligha várat magára hosszan. Így annak ellenére indulhat el a tömeges oltás, hogy a felmérések szerint itthon a lakosság alig egy százaléka oltatná be magát a Sinopharm termékével.
A Sinopharm kínai állami cég, a pekingi Sinovac mellett Kínában ők értek el először a klinikai tesztelések utolsó fázisába az oltóanyagukkal, amely a Pfizer-BioNTech és a Moderna vakcinájával ellentétben a hagyományos technológia szerint legyengített vírust tartalmaz. Az oltóanyag tömeges alkalmazását tavaly december 31-én engedélyezték a kínai hatóságok, egy nappal azt követően, hogy megérkeztek a harmadik fázis eredményei.
Ezek alapján a Sinopharm terméke 79 százalékos hatékonysággal óvja meg a beoltottakat a fertőzéstől, vagyis valamivel kedvezőtlenebb, mint az egyaránt 90 százalék fölötti Pfizer-BioNTech és a Moderna. Igaz, az Egyesült Arab Emirátusok – az arab ország Bahreinnel együtt az elsők között vásárolt a kínai gyártótól – január eleji jelentése szerint náluk 86 százalékos hatékonysággal működik a vakcina. Az eltérésre a Sinopharm egyelőre nem adott magyarázatot, későbbre ígértek részletes tájékoztatást.
Mivel Kína gyorsan megállította a járvány terjedését, a kínai fejlesztőknek külföldön kellett tesztelniük a szereket, több más ország mellett Peru is felajánlotta segítségét. A dél-amerikai országban azonban december elején fel kellett függeszteni a klinikai vizsgálatokat, mert az egyik páciens esetében nem várt súlyos mellékhatások jelentkeztek. Ez nem egyedülálló ugyanakkor, emlékezetes, hogy az Oxfordi Egyetem és az AstraZeneca közös fejlesztésű vakcinájának tesztelését is leállították egy időre hasonló okokból.
Bár Orbán Viktor pénteken arról beszélt, hogy a Kínából rendelt egymillió adag vakcinával a 60 éven felülieket akár két nap alatt be lehetne oltani, a miniszterelnök arra nem tért ki, hogy a Sinopharm termékéből három oltásra van szükség a védettség eléréshez. Erről beszélt legalábbis Rusvai Miklós virológus az ATV-nek. – Kétszer kell oltani 28 napos időközzel és a harmadik oltást az 56. napon kell adni – mondta el a kutató. Hozzátette, hogy a Sinopharm vakcináját már számos országban kipróbálták, és nem bizonyult rossz hatásfokúnak, és az eddig ezt alkalmazó keleti országokban komoly mellékhatásokról nem számoltak be.
A Sinopharm oltóanyagából eddig több mint 20 milliót használtak fel, ám mivel a tömeges oltás december végén indult, az első páciensek leghamarabb február végén kaphatják meg a szükséges harmadik adagot, és csak ezt követően alakul ki az ígért 80 százalék körüli védettség.
Ezt nem árt figyelembe venni a magyarországi alkalmazás esetén sem, hiszen, még ha az Országos Gyógyszerészeti Intézet valóban gyorsan rábólint a vakcinára, és heteken belül elindul a tömeges oltás, március vége előtt akkor sem kerülhetne sor a harmadik adag beadására. És mivel az Orbán Viktor által is említett egymilliós tétel harmadannyi ember beoltására elég, az újabb „két nap alatt mindenkit beoltunk” ígéret sem tűnik túl hitelesnek. Különösen annak fényében, hogy a gyártó tájékoztatása szerint a 60 éven felüliek esetében további vizsgálatokra van szükség ahhoz, hogy kiderüljön az idősebb korosztályban is alkalmazható-e a vakcina. Kínában elsőként a 18 és 59 éve közöttieket oltják be, számukra – ahogy a legfiatalabb korosztályban is – veszélytelenül adható az oltóanyag. Ez azt jelenti, hogy itthon olyan vakcinával óvnák az időseket, amely kapcsán még pont erre a korosztályra vonatkozóan zajlanak a vizsgálatok.
Az egymillió kínai vakcina sem oldaná meg tehát egy csapásra a problémát, annál is kevésbé, mivel a felmérések szerint a magyar lakosság alig egy százaléka adatná be magának szívesen ezt a vakcinát. Ez derült ki legalábbis a a Pulzus Kutató friss közvélemény-kutatásából, amelyet a Napi.hu megbízásából végeztek.
Valószínűleg nem javított a kínai oltóanyag megítélésén az, ahogyan a kínai állam kezelte a járványhelyzetet. Miután eleinte mindent eltitkoltak, szabad utat engedve ezzel a vírusnak, igyekeztek eltávolítani maguktól a felelősséget, néhány hónapja már ott tartott az ügy, hogy nem is Kínából indult a járvány, az ázsiai ország is áldozat csupán. Már nyár elején felmerült, hogy az Egészségügyi Világszervezet (WHO) szakembereinek meg kellene vizsgálniuk, hogy honnan került elő a vírus, a kínai hatóságok azonban hónapokig halogatták a vizsgálatot, végül csak a napokban engedték be a WHO tudósait az országba, és most sem a teljes csapatot.
Ugyancsak problémás lehet a már említett eltérés a hatékonyság terén, ahogy ennek magyarázata, egészen pontosan a magyarázat hiánya. Több kutató is felhívta a figyelmet, hogy amíg a Pfizer-BioNTech, a Moderna vagy az AstraZeneca átlátható módon végezte a kutatásait, addig a kínai cég alig közölt adatot a vakcina teszteléséről, amit pedig közölt, az többször ellentmondásosnak tűnt.
A Sinopharm egyébként – Orbán Viktor rádióüzenetére tekintettel – jól időzítve, pénteken bejelentette, hogy lemondott a cég elnöke, Li Zhiming, illetve távozott a Sinopharm egyik leányvállalatának vezetője is, Li Hui is. Döntésüket személyes okokkal indokolták, részleteket a cég nem árult el.