„Szemben egyes nyugat-európai országokkal, Magyarországon politikai stabilitás van. A következő országgyűlési választások 2026-ban lesznek, minden ezzel ellentétes híresztelés csupán ócska politikai hecckampány” – így reagált a Kormányzati Tájékoztatási Központ Kovács Gergely, a Magyar Kétfarkú Kutya Párt társelnökének december 31-én megosztott Facebook-posztjára. Ahogy azt megírtuk, Kovács felvetette, hogy a Fideszben elgondolkodhattak az előrehozott választás ötletén, miután a Vox populi választási kalauz előzőleg a parlament honlapján kiszúrta, hogy az idei állami költségvetésben mintegy 8,4 milliárd forintot különítettek el a 2026-os országgyűlési választások előkészületeire.
Kovács kiemelte, hogy a költségvetésben idén olyan, a választásokhoz tartozó kiadásokra is pénzt különítettek el, amik az állam a választási évben szokott költeni, és nem az előzőben. Ilyen például a választási nyomtatványok, vagyis szavazólapok elkészítése vagy éppen a postai értesítők költsége. Az MKKP társelnöke hozzátette, hogy eddig a választásokat megelőző években, 2017-ben vagy 2021-ben nem szerepeltek ilyen kiadások a költségvetésben.
A Kormányzati Tájékoztatási Központ a Telex kérdéseire válaszolva azt írta, hogy a költségvetésben szereplő forrás a 2026. évi országgyűlési képviselőválasztás megfelelő előkészítését szolgálja. Az összeg jelentős részét informatikai fejlesztésre fordítják, ami a választások akadálymentes, egyéb rendszerektől független informatikai rendszerrel támogatott lebonyolításához járul hozzá.
Erre reagálva a Vox populi választási kalauz azt írta, hogy az általuk emlegetett nagyszabású fejlesztésre a a költségvetési törvény egy másik 5,9 milliárdot irányoz elő „A választási rendszerek működtetése” című részben (itt, a 47. oldalon), ahol tényleg komoly informatikai fejlesztésről esik szó. Az általa felemlegetett 8,4 milliárd viszont a „2026. évi országgyűlési képviselőválasztás előkészítése” című részben szerepel, egy oldallal odébb. Hozzátette, hogy annak indoklása nagyon rövidre és rejtélyesre sikerült és így szól: „Ennek keretében kerül finanszírozásra a választáshoz kapcsolódó postai küldemények (értesítő, határon túli választópolgárok tájékoztatói, levélcsomagjai) nyomda és postaköltsége, a központi biztosítású nyomdai termékek beszerzése, a választási irodák tagjainak képzése és a választási informatikai felkészülés költségei (pl. választási irodák által használt szakrendszerek felkészítése).”