Egyre több ország hívja haza állampolgárait Ukrajnából a küszöbön álló orosz-ukrán összecsapás veszélye miatt: az Egyesült Államok mellett Nagy-Britannia, Japán, Hollandia, Lettország és Dél-Korea is azonnali távozásra szólít fel, lehetőleg még a kereskedelmi járatok igénybe vételével.
A fokozódó feszültség miatt lapunk a Külgazdasági és Külügyminisztériumot is megkérdezte. Szerettük volna megtudni:
• A magyar kormány tervezi-e, hogy más államokhoz hasonlóan azonnali hatállyal hazahívja az Ukrajnában nem állandó jelleggel tartózkodó magyar állampolgárokat?
• Jelenleg hány, magyarországi magyar állampolgár lehet jelenleg szomszédunkban, közülük hányan kértek konzuli segítséget a hazautazáshoz?
• A Külgazdasági és Külügyminisztérium tervezi-e magyar állampolgárok evakuálását Ukrajnából – és ha igen, ehhez hány kereskedelmi, katonai és kormánygépet tudnak mozgósítani?
A válaszból ítélve, a magyar külügy eléggé hidegvérűen kezeli a háborúval fenyegető orosz-ukrán konfliktust. Ezt írták: „Magyarország támogatja a diplomáciai erőfeszítéseket, a konfliktus tárgyalásos rendezését. Minden, a megkeresésben felmerülő kérdésben hazánk a tényleges fejlemények függvényében dönt. A területileg illetékes külképviseletünkön eddig senki nem kért segítséget.”
A levél alapján tehát hazánk egyelőre nem siet állampolgárai hazahívásával, kérdés, hogy konfliktus esetén lesz-e még elég idejük és politikai befolyásuk minden, a háborús zónában tartózkodó magyar kimentésére.
Óvnak az ukrajnai utazástól
A látszat ellenére Szijjártó tárcája azért tisztában van a helyzet veszélyességével. A konzuli szolgálatok honlapján, szombaton már ez a figyelmeztetés jelent meg: „Az Ukrajna és Oroszország között az utóbbi napokban kialakult feszültségre tekintettel kérjük, hogy utazásuk szükségességét fontolják meg és lehetőség szerint halasszák későbbre.
Ismét felhívjuk az állampolgárok figyelmét, hogy ha mégis az utazás mellett döntenek, vagy a térségben tartózkodnak, kérjük regisztráljanak konzuli védelemre.
Az utazóknak és az országban tartózkodó honfitársainknak azt tanácsoljuk, hogy szorosan kövessék figyelemmel a helyi híreket és a közösségi médiát, és tartsák be a hatóságok utasításait. Amennyiben bárki úgy dönt, hogy a Konzuli Szolgálat felhívása ellenére az országba utazik, vagy ott marad, vegye figyelembe, hogy a biztonsági helyzet következtében a Konzuli Szolgálat nem feltétlenül tudja garantálni a segítségnyújtást!”