
Varga Zs. András a múlt heti jogászgyűlésen előadás közben hagyta ott a jogászgyűlést, mert beszédében Havasi Dezső, az ügyvédi kamara elnöke kritizálta a Kúria működését – írja a HVG.
Az előző hétvégén tartották a magyar jogászok egyik legfontosabb országos szakmai fórumát, a 17. Magyar Jogászgyűlést Balatonalmádiban. A nyitóbeszédet Varga Zs. András, a Kúria elnöke mondta, de Sulyok Tamás köztársasági elnök, Pintér Sándor belügyminiszter és Tuzson Bence igazságügyi miniszter is tartott előadást. Az incidens a jogászgyűlés csütörtök délutáni plenáris ülésén történt. Az ülésen Trócsányi László volt igazságügyi miniszter, Varga Zs. András, a Kúria elnöke, Polt Péter legfőbb ügyész, majd Senyei György, az Országos Bírósági Hivatal elnöke szólalt fel. Őket követték a hivatásrendek képviselői.
Köztük volt Havasi Dezső, a Magyar Ügyvédi Kamara elnöke – aki a rendezvényt szervező Magyar Jogász Egylet alelnöke is egyben –, aki beszédében szóba hozott egy, a jogalkalmazók körében végzett felmérést, amelyben részben a Kúria jogegységi panasztanácsának – amelyet Varga Zs. András vagy helyettesei vezetnek – munkájáról tettek fel kérdéseket. A megkérdezettek több kritikát is megfogalmaztak a tanács munkájával kapcsolatban. A lap szerint a kritikák között felmerült az is, hogy a jogalkalmazók szerint nem optimális, hogy a jogegységi panasz tanácsnak Varga Zs. András az elnöke. Ez volt az a pont, amikor ő a jelenlévők szerint felállt és elhagyta a termet. Ráadásul a szállodából is kijelentkezett és a többi kúriai bírót is hazarendelte – tudta meg a portál. A lap egyik forrása szerint Havasi beszéde „akkora vastapsot kapott, hogy az már egy tüntetésnek is beillett”.
A cikk megjelenése után a Kúria sajtóközleményt adott ki, amelyben ezt írják: „A Tizenhetedik Magyar Jogászgyűlés […] plenáris ülésén […] a Magyar Ügyvédi Kamara elnöke szakmainak álcázott, de a jogszabályokat és a tényeket figyelmen kívül hagyó és az Alaptörvény előírását súlytalanként kezelő, éles politikai kritikát fogalmazott meg a Kúria feladatait, a Jogegységi Panasz Tanács összetételét és működését illetően. A Jogászgyűlés programja ezen az ülésen a vitát nem tette lehetővé, de a Kúria és a kúriai bírák politikai vitában egyébként sem vehetnek részt. Politikai provokációra pedig szakmai érvekkel nem lehet válaszolni. Erre nem is volt szükség. Tudomásunk szerint a Jogászgyűlés záróülésén elhangzott előadások visszatértek a szakmai értékelésekhez, és a zárszóban a Magyar Jogász Egylet elnöke elnézést kért a Kúriától. A Kúria vezetőinek elmaradt előadásait a rendezvény résztvevői számára hamarosan elérhetővé tesszük.”