
Nemcsak Rogán Antal kabinetminiszterről, hanem magáról Orbán Viktor kormányfőről is minden második magyar azt gondolja, hogy érintett lehet korrupcióban – erre is rámutatott a Publicus Intézet közelmúltban készült, reprezentatív kutatása, amit a Népszava nyomán lapunk is ismertetett.
A kutatás során – írja most a Népszava – a Publicus arra is kíváncsi volt, hogy a kérdezettek mit gondolnak, vajon a maga a kormányfő is érintett lehet-e korrupciós bűncselekményben. Az eredmény a lap szerint meglepő: míg Rogán esetében a kérdezettek 50 százalék tartja hihetőnek, hogy ő áll a magyarországi korrupciós rendszer középpontjában, Orbán tisztességét, ha nem is sokkal, de még többen kérdőjelezik meg. Arra a kérdésre, „mennyire tartja valószínűnek, hogy Orbán Viktor személyesen érintett korrupciós bűncselekményekben”, az összes válaszadó 35 százaléka a „nagyon valószínű”, további 18 százalék pedig az „inkább valószínű” választ jelölte meg. Vagyis 53 százalék arra hajlik, a miniszterelnök maga is korrupciós bűncselekmények elkövetője lehet. Az „egyáltalán nem valószínű” válaszok aránya 20, az „inkább nem valószínű” aránya pedig 10 százalék, vagyis összesen kevesebb, mint egyharmad gondolja, hogy a miniszterelnök nem vesz részt ilyen ügyekben. (Erre a kérdésre 17 százalék nem válaszolt).
Az eredmény miatt a lap megkereste a felmérést készítő Publicus Intézet igazgatóját, Pulai Andrást, aki azt mondta: „Amikor Rogán Antal felkerült az amerikai szankciós listára, az ellenzéki nyilvánosság nagy részének az volt a véleménye, hogy ugyan a kabinetminiszter valóban fontos szereplő, aki önálló döntéseket is hoz, de a Don az mégiscsak Orbán Viktor.”
Az erre a kérdésre adott válaszok azt mutatták meg, hogy ez nem csak egy szűk kör véleménye, a választók többsége úgy gondolja, hogy a Biden adminisztráció utolsó napjaiban életbe léptetett amerikai szankciók valódi, elsődleges célszemélye a miniszterelnök.
A kérdés megítélésében kirajzolódnak a szokásos mintázatok a pártpreferencia alapján: a kormánypárti szavazóknak csupán 7 százaléka véli érintettnek Orbánt, ez az ellenzékiek között 87, a bizonytalanoknál 48 százalék.
A Népszava fölhívja a figyelmet arra, hogy ezek az eredmények még azelőtt születtek, hogy megjelent volna a Direkt36 oknyomozó portál A dinasztia című, majdnem egyórás dokumentumfilmje, amely az Orbán család gazdasági birodalmának kiépülését mutatja be a rendszerváltástól napjainkig, Simicskától Tiborczig. A film kedd délután közel 2,2 millió megtekintésnél járt a Youtube-on