
• A Momentum tüntetése után a Margit hídhoz vonultak a Pride betiltása miatt tüntetők, a rendőrök lezárták a hidat
• Rendőri felszólítás már gyorsan volt, de jó ideig farkasszemet néztek egymással: a tüntetők énekeltek, beszélgettek, néha skandáltak
• Este nyolc óra után többször elhangzott, hogy a demonstrálók át akarnak menni a hídon, erre újabb rendőri felszólítás volt a válasz
• Fél kilenc körül lökdösődés is volt
• Nem sokkal tíz óra előtt elkezdték igazoltatni a rendőrök az ott lévőket
Közvetlenül azután, hogy hivatalosan is véget ért a Momentum demonstrációja a Pride lényegében betiltása miatt, a tüntetők egy része elindult a Margit hídhoz. Hadházy Ákos független parlamenti képviselő szólította fel őket erre és azt kérte, hogy egy órára álljanak meg ott. Tudósítónk beszámolója szerint mire a tömeg megérkezett a hídhoz, a rendőrök már a helyszínen voltak. Két oldalt sorakoztak, míg az odaérkezettek a híd Jászai Mari tér felőli részének elején, az autósávokon, illetve középen, a villamossíneken állnak, a forgalom emiatt le is állt. „Magyar rendőr velünk van!”, illetve „Demokráciát!” skandálásokat lehet hallani, illetve füstfáklyát is gyújtottak.

Bő húsz perc elteltével, este fél hét előtt érkezett meg az első rendőrségi felszólítás, hogy a demonstrálók jogellenes magatartást tanúsítanak és azt fejezzék be, hagyják el a helyszínt. A válasz a tüntetők részéről fújólás volt, de nem indultak el semerre. Nem sokkal később az egyenruhások felsorakoztak keresztbe a hídon és Pest irányából nem engedték fel az ott lévőket.

Elhangzott a Magyar Péter rendezvényein gyakran felcsendülő Tavaszi szél vizet áraszt, de az Orbán Viktornál sokszor hallott Kossuth-nóta is. Olyan bekiabálás is hallatszott, miszerint „Nem vagyunk poloskák, emberek vagyunk!”, illetve az, hogy „Mocskos Fidesz!”. Újabb rendőri felszólítás nem volt, a tüntetők alapvetően beszélgettek, néha skandáltak.

Este nyolc óra környékére a tömeg már érezhetően kezdett fogyni, de sokan még kitartottak, így a forgalom továbbra is állt. Többször is elkezdték skandálni a tüntetők, hogy engedjék át őket a rendőrök a Margit hídon keresztül, válaszul az egyenruhások felszólították az ott lévőket, hogy a rendőrsorfaltól távolodjanak el és ne akadályozzák az intézkedésüket, „tartózkodjanak a fizikai ráhatástól”. Fél kilenc után kisebb lökdösődés is kezdődött néhány demonstráló és a rendőrök között, akik továbbra sem engedték fel a hídra az ott lévőket. Tudósítónk szerint az egyenruhások megpróbáltak kiemelni valakit, emiatt volt a nyomakodás. Ez utána is megismétlődött, a tüntetőkről részéről zúgott, hogy „Gyülekezés alapjog!”, illetve a „Rendőrállam!”.

Este kilenc óra előtt újabb rendőrök érkeztek, a tüntetők háta mögül, a Nyugati pályaudvar irányából. Végül elsétálva a tömeg mellett a rendőrsorfal mögé mentek be, ahol leváltották az első sorban álló, sokszor fiatal egyenruhásokat. „Nem félünk!”, skandálták a tüntetők, ahogyan azt is, hogy „Fasisztákat védtek!”.

Negyed tíz körül a rendőrsorfal szétnyílt, sok tüntető elkezdett szaladni a hídra, ám nagyjából húsz méterrel később újabb sorfallal találták szembe magukat. „Csapda!” – kiabálták gyorsan a demonstrálók. Egy ideig megint patthelyzet volt, majd tíz óra előtt a rendőrök elkezdték igazoltatni a demonstrálókat és felterelték őket a járdákra. Negyed tíz körül már a közlekedés is megindult.


Ahogy arról beszámoltunk, kedden az Országgyűlés nagy többséggel megszavazta azt a törvénymódosítást, amely gyakorlatilag betiltaná a Budapest Pride megrendezését. A törvény szövegében az szerepel, hogy „tilos az olyan gyűlés megtartása, amely a gyermekek védelméről szóló törvényben meghatározott tilalmat sért.” Emellett a rendőrség arcfelismerő szoftvert is használhat a résztvevők beazonosítására, és a szabálysértésért pénzbírságot szabhat ki. A Momentum szerint ez újabb lépés a putyini diktatúra felé. A szavazásnem volt éppen botránymentes: ellenzéki politikusok és momentumos képviselők füstgránátot gyújtottak (a videó erről ITT található), Latorcai János levezető elnök – aki alig látszott ki a füstfelhőből – botrányt és szankciókat emlegetett.