
Együttműködési megállapodást írt alá az Országos Mentőszolgálat és a fideszes elitképző Mathias Corvinus Collegium, amelynek egyik pontja „a tehetséggondozó intézmény hallgatóinak bevonása az OMSZ mentésirányító programjának önkéntesi tevékenységébe” – írta meg a 444.hu. Kunetz Zsombor egészségügyi szakértő, a Röntgen blog szerzője a Facebookon erre azt írja: „a jelek szerint a Mathias Corvinus Collegium (MCC) egészségügyi képzettség nélküli önkénteseivel próbálja meg a jövőben a mentésirányításban kínzóan megjelenő humánerőforrás-hiányát megoldani” a Mentőszolgálat. Szerinte ez „elképesztően vadul hangzó projekt”, „szürreális elgondolás” lenne, „amely mindenhol, a lakosságban, a mentődolgozókban és az iskolásokban is maradandó károkat okozna”.
A 444 azt írja: nem lehet tudni, a megállapodásnak pontosan mi a célja és tervezett tartalma, de az tény, hogy az OMSZ által posztolt megállapodás tényleg tartalmazza ezeket a pontokat: az MCC általános iskolai programja, a FIT hallgatói számára mentőállomás-látogatás megszervezése, a tehetséggondozó intézmény hallgatóinak bevonása az OMSZ mentésirányító programjának önkéntesi tevékenységébe. Sőt, van egy olyan pont is benne, hogy a felek közötti kutatómunka az MCC kutatói erőforrásai és az OMSZ adatbázisainak összekapcsolásával.
Ez szintén komoly aggályokat vet fel, írja Kunetz, aki szerint „rendkívül aggályos, sőt valószínűleg teljesen törvénytelen is az Országos Mentőszolgálat adatbázisát ezzel a magánintézménnyel összekötni”. Mint írja, az egészségügy és az ott keletkezett adatok szigorúan védett személyes és egészségügyi adatok, és felidézi, hogy az OMSZ máig nem adott magyarázatot arra: hogyan szivároghatott ki Magyar Péter szigorúan védett személyes és egészségügyi adatait tartalmazó dokumentum.
Az Országos Mentőszolgálat Kommunikációs és PR Osztálya szombat délután közleményben reagált. Ebben azt írták, hogy „az Országos Mentőszolgálat fontos célja a bajbajutott embereken való segítés, az önzetlenség értékeinek képviselete és az életmentéshez kapcsolódó ismeretek minél szélesebb körben történő átadása a fiatalok körében. Erről szól az MCC-vel kötött példaértékű együttműködési megállapodás is. Mindez független és mentes mindenféle egyéb, akár politikai hovatartozástól.” Hozzátették, hogy nem készülnek gyermekeket alkalmazni a mentésirányításban, és sosem fognak betegadatokat kiadni, átadni arra illetéktelen személyeknek vagy szervezeteknek.










