A Naffa családból küldenek Bagdadba nagykövet
Zaid Naffa a Parlament karzatán. (Forrás: Facebook)

Oszama Naffa jordániai származású magyar üzletembert, a Fidesz-kormányokkal és személyesen Orbán Viktorral is jó viszonyt ápoló Naffa család egyik tagját küldené Irakba nagykövetnek Szijjártó Péter külügyminiszter; a nagykövetjelölt kinevezés előtti meghallgatását hétfőn tartja az Országgyűlés külügyi bizottsága – értesült a HVG.

Oszama és három fiútestvére is jól ismert Magyarországon. Tinédzserként érkeztek a jordániai Ammánból Magyarországra, ahol a fiúk az egyetemi évek után közösen kezdtek vállalkozni, legismertebb, hosszú ideig sikeres projektjük a Jordan Tours utazási iroda volt, ám azt kártalanítási szabálytalanságok miatt 2005-ben törölték. Oszama Naffa korábban, 2023 nyaráig az Egyesült Arab Emírségekben vezette az abu-dzabi magyar nagykövetséget. Annak idején, 2015-ben nagyköveti kinevezése nemcsak azért volt furcsa, mert épphogy megszerezte a magyar állampolgárságot, hanem azért is, mert kiküldése miatt idő előtt kellett visszahívni elődjét, Jancsi Zoltán nagykövetet – írja most a portál újságírója, Lengyel Tibor, emlékeztetve arra: a leendő iraki magyar nagykövet egyébként a 2010-es évek közepén, ha a diplomáciában nem is, az állami irányítású gazdaságdiplomáciában már jól ismert volt, hiszen 2013-15 között a keleti nyitás politikájában kulcsszerepet játszó Magyar Nemzeti Kereskedőház Zrt. arab országokért felelős kereskedelmi igazgatója volt.

Magyar állampolgárságát Naffa gyors átfutással szerezte meg 2014-ben: januárban nyújtott be egyszerűsített honosítási kérelmet, majd márciusban már meg is kapta az állampolgárságot, mivel az Alkotmányvédelmi Hivatal nemzetbiztonsági kockázatot nem azonosított. Ahogy az egy évvel későbbi, nagykövetjelölti átvilágításakor sem.

Nem volt ilyen szerencsés Oszama testvére, Zaid Naffa. Ő 22 éve Jordánia tiszteletbeli konzulja Budapesten, és erre a posztra úgy kapott kinevezést a szocialista kormányzás alatt 2003-ban, hogy addigra egyszer már megbukott a nemzetbiztonsági átvilágításon: a 2000-ben beadott honosítási kérelmét emiatt tagadta meg az államfő 2001-ben. Ez nem szegte Zaid Naffa kedvét, és kivárta, míg ismét Orbán-kormány alakul, majd újra beadta az állampolgársági kérelmet. Ekkor sem járt sikerrel, mivel 2016-ban is megbukott, immár a Terrorelhárítási Központ nemzetbiztonsági átvilágításán. Mégis – hosszabbítgatott tartózkodási engedéllyel – maradt Magyarországon, és maradt konzul.

Sőt, Zaid Naffa azóta is jó kapcsolatokat ápol a kormány mellett a Fidesz-vezérkarral és az Orbán-családdal is. Zaid és Oszama Naffának van tehát még két fiútestvére, és egy lánytestvére is. Az egyik fiútestvér, Tarek és a lánytestvér, Huda szintén megkapta 2014-ben a magyar állampolgárságot. Tarek Zaidhoz hasonlóan tiszteletbeli konzul, csak fordítva: ő magyar tiszteletbeli konzul a jordániai Aqabában. A lánytestvér, Huda Naffa szintén tiszteletbeli konzul, csak ő Észak-Macedóniát képviseli Jordániában.

A negyedik fiú, Khaled Naffa a többiekhez hasonlóan sokáig Magyarországon élt, de egy időre magyar feleségével visszaköltözött Jordániába – neki amúgy szintén bő 10 éve van magyar állampolgársága. A 2000-es évek második felében a 24.hu cikke szerint a Felcsút melletti Bodmérra költöztek vissza, és a férfi korábban a Jobbikot segítette, felesége pedig sokáig önkormányzati képviselő is volt a faluban.

Amúgy 2016-ban nemcsak a másodszorra is magyar állampolgárságért folyamodó Zaid Naffa bukott meg a nemzetbiztonsági átvilágításon, hanem a honosítást vele együtt kérelmező, az akkor már évtizedek óta nemzetközi – FBI és Interpol – körözés alatt álló szaúdi üzletember, a később, 2017-ben elhunyt Ghaith Pharaon is.

Naffát sokan Pharaon magyarországi „kijáróemberének” tartották. A szaúdi milliárdos Pharaon birtokolta páldául a seregélyesi Zichy–Hadik-kastélyt és a József nádor téri volt Postabank-székház épületét is – utóbbit részben attól a BDPST Ingatlanforgalmazó Zrt.-től vette meg, amelyben Orbán veje, Tiborcz István is tulajdonos volt. Pharaon ügyvédjét, Naffát és Tiborczot 2016-ban többször is lefotózták, ahogy együtt kávéznak. Sőt, Pharaon egyik cége a miniszterelnök szomszédságában vett házat és telket. Pharaonnal való kapcsolatáról Orbán Viktor korábban úgy nyilatkozott, hogy egy diplomáciai díszvacsorán találkoztak, „ott díszvendég volt Pharaon professzor” – írja a Hvg.hu.