
Több százan vettek részt szombat délután a Patent Egyesület által szervezett tüntetésen, amely attól a társasháztól indult, ahol másfél hete meggyilkoltak egy Budapesten élő japán nőt, aki volt férje fenyegetése miatt korábban hiába fordult a rendőrséghez. A Patent Egyesület a megmozdulással a nők elleni erőszak rendszerszintű problémájára, a hatóságok általános hanyagságára és felkészületlenségére szeretné felhívni a figyelmet.
A vonulás előtt a társasház előtt a meggyilkolt nő barátai beszéltek. Egyikük pár évvel ezelőtt, az ukrajnai menekülteknek való közös segítségnyújtási akció közben ismerkedett meg vele. A 444.hu tudósítása szerint többen is hangsúlyozták, hogy barátjuk önzetlen és nagylelkű ember volt. Egyikük kitért arra is, hogy ez a tragédia nemcsak a japán közösség vagy az itt élő külföldiek tragédiája, hanem az egész országé.
Délután négy óra után nem sokkal már közel ezren gyülekezhettek a Parlament előtt. A Patent aktivistái bántalmazott nők történeteit olvassák fel. A helyszínen osztogatott szórólapok szerint a Patent petíciót indít, amelyben kötelező, átfogó képzést követelnek a rendőröknek a nők elleni erőszakról. A petícióban a Patent azt írja, bocsánatkérés helyett valódi változást akarnak. „Azt akarjuk, hogy egy nő, aki veszélyben van, ne legyen láthatatlan a hatóságok számára. Hogy amikor valaki segítségért kiált, ne kelljen attól tartania, hogy a válasz egy vállvonás lesz. Hogy a rendőrség ne az utolsó utáni pillanatban lépjen – hanem akkor, amikor még van esély megakadályozni a tragédiát.” A petíció célja tízezer aláírás összegyűjtése. Ha a rendőrség nem lép március 8-ig, az idei nőnapon tízezer támogatóval együtt visszük el nekik a petíciót, hogy kötelező áldozatvédelmi képzéseket követeljünk minden rendőrnek” – áll a szövegben.
Mint ismeretes, január 29-én életét vesztette egy kétgyerekes japán nő egy V. kerületi lakástűzben. A rendőrség első közlései alapján a tűzesetnél nem találtak idegenkezűségre utaló nyomot, ám a nő barátai és a Patent Egyesület is jelezte, hogy számos gyanús körülmény van. Ezekre a jelzésekre a rendőrség eleinte cinikusnak minősíthető kommentekben válaszolgatott, és a nyomozásban nem találtak semmi problémát.
Szép lassan kiderült, hogy az áldozat évekig élt terrorban, volt férje fenyegette, bántalmazta. Tavaly kétszer is feljelentést tett a rendőrségen, egyszer azért, mert a volt férje ellopta a laptopját, egyszer pedig egy őt konkrétan megöléssel fenyegető levél miatt, amit szintén tőle kapott. A rendőrség nem foglalkozott vele. A Patent Egyesülettől is kért segítséget, elsősorban azt szerette volna, hogy a gyerekeivel együtt hazatérhessen Japánba, ahol támogató környezet és munka várta volna. De ez már nem történhetett meg.
A rendőrség kedden váratlanul azt közölte, hogy egy kamerafelvétel alapján mégis emberölés miatt nyomoznak, és gyanúsítottként vették őrizetbe a férfit. A BRFK később bocsánatot kért „a nem megfelelő” kommunikációért, a férfit pedig letartóztatták, de tagadta bűnösségét. Emellett az is kiderült, hogy három V. kerületi rendőr ellen fegyelmi eljárás indult amiatt, hogy a volt férjét tavaly novemberben zaklatás miatt feljelentő japán nő ügyében nem indult nyomozás.