Megölt japán nő ügye: a rendőrséggel egyeztetett a nőjogi egyesület
A Patent Egyesület egyeztetett a rendőrséggel. (Fotó: Patent Egyesület Facebook-oldala)

Miután a rendőrség beismerte, hogy hibáztak a megölt japán nő ügyében, újra átnézik az elmúlt egy évben elutasított feljelentéseket, és felvették a kapcsolatot a Patent Egyesülettel. Mint a nőjogi szervezet Facebook-posztjában írja, az elmúlt hetek társadalmi összefogásának sikere, hogy a rendőrség és a kormány is kénytelen volt megszólalni a nők elleni erőszakkal kapcsolatban. 

– A rendőrség bejelentette, hogy a képzéseiket kiterjesztik és fokozott figyelemmel járnak el a párkapcsolati erőszakkal érintett ügyekben, a PATENT Egyesülettel is felvették a kapcsolatot, az ORFK és a BRFK vezetése pedig egy személyes találkozón is megerősítette együttműködési szándékát. Külön figyelmet fordítanak a jövőben a kommunikációjukra is, ehhez szintén a nőszervezetek segítségét kérték – olvasható a bejegyzésben. A BRFK létrehozott egy kiemelt kommunikációs csatornát is a NANE és a PATENT Egyesület részére, ahol közvetlenül jelezhetik, ha eljárási szabálytalanságokat vagy méltatlan bánásmódot tapasztalnak ügyfeleik. „A napokban több ügyfelünk is jelezte, hogy megkeresést kapott a rendőrségtől, így úgy tűnik, valóban megkezdődött a korábban lezárt vagy elutasított ügyek felülvizsgálata” – tették hozzá.

Ezeket fontos kezdeti lépéseknek tarják, de nagyon sok munka van még hátra, és még mindig gyűjtik az aláírásokat a kötelező, átfogó képzések bevezetéséért. 2006 óta számolnak be az áldozatvédelem rendszerszintű problémáiról, és szeretnék, ha napirenden maradna a téma, és továbbra is együtt képviselik, hogy a nők helyzete azonnali változást követel Magyarországon. – Az V. kerületben meggyilkolt ügyfelünk esete kivételesen nagy láthatóságot kapott, de fontos látni, hogy sajnos közel sem volt egyedi eset. Az, hogy ennek a tragédiának végre kézzelfogható eredménye is lett, úgy gondoljuk, az üggyel kapcsolatos összefogásunk sikerességét mutatja – fogalmaztak. A Patent szerint „a változás elengedhetetlen feltétele a társadalmi és politikai szemléletformálás”, és abban bíznak, hogy „a nőszervezetek bevonása a rendőrképzésbe elindíthatja ezt a folyamatot, és hamarosan beszámolhatunk a sikeres közös munka részleteiről”.