A Republikonnál is előzi a Tisza a Fideszt
Magyar Péter és a Tisza Párt 1956-os megemlékezése 2024. október 23-án (Fotó: Magyar Hang/Beliczay László)

A Republikon Intézet friss kutatása szerint a Tisza Párt támogatottsága a teljes népesség körében 27 százalékra emelkedett, míg a Fidesz-KDNP-é 25 százalékra esett vissza. Az előző hónapban még a kormánypártok vezetettek, igaz, akkor is csak két százalékpontos előnnyel. A pártválasztók körében a Tisza 35 százalékos támogatottságot élvez, szemben a kormánypártok 32 százalékával. A biztos szavazók körében a különbség még jelentősebb: a Tisza Párt 37 százalékon áll, míg a Fidesz-KDNP 31 százalékon. Ez azt mutatja, hogy a Tisza szavazóbázisa nemcsak szélesedik, hanem egyre aktívabb is.

Mi áll a fordulat mögött?

A Republikon szerint a Fidesz-KDNP népszerűségének csökkenése több tényezőre vezethető vissza. A kormány az elmúlt hónapokban számos diplomáciai botránnyal és gazdasági nehézséggel szembesült, miközben megpróbálták előkészíteni a 2026-os választási kampányukat. A „nyilvános hergelés” taktikáját is tesztelték, amikor Menczer Tamás kommunikációs igazgató a pécsi gyermekotthonnál jelent meg Magyar Péter előtt provokatív szándékkal. A decemberi pártpreferencia-kutatása ebben a felfokozott hangulatban készült, az adatfelvétel a Menczer-Magyar találkozó napjaiban és közvetlenül utána zajlott. Bár az ilyen akciók eddig nem voltak jellemzőek a kormánypárti politikusokra, úgy tűnik, hogy ez a stratégia inkább ártott, mint használt a Fidesz-KDNP-nek. A Republikon szerint Tisza Párt növekedése ugyanakkor többek között annak is köszönhető, hogy a párt sikeresen szólította meg a bizonytalan szavazókat. Az elmúlt hónapban a bizonytalanok aránya 29 százalékról 24 százalékra csökkent, és ezek a választók túlnyomórészt Magyar Péter pártjához csatlakoztak.

Mint az intézet kitér rá, az átalakuló magyar pártrendszerben, két egymással versengő, nagyjából hasonló erejű politikai formáció esetében a parlamentbe jutó egyéb pártok szerepe is változik, minden kisebb frakció potenciális királycsináló lehet. A Mi Hazánk és a Fidesz-KDNP közeledését látva például ezt az opciót is szem előtt kell tartanunk a Republikon szerint. A Mi Hazánk 6 százalékos támogatottságával a Fidesz-KDNP-vel való közeledése érdekes politikai dinamikákat indíthat el. A Demokratikus Koalíció (DK) támogatottsága 5 százalékon áll a teljes népesség körében. Egy Tisza-DK szövetség jelenleg kevéssé valószínű a két pártvezető közötti ellentétek miatt. A Magyar Kétfarkú Kutyapárt, a parlamenti küszöböt épphogy elérve, potenciálisan királycsináló szerephez juthat: jelenleg akár szűk parlamenti többséget is adhatna a Tisza Pártnak, egy Fidesz-KDNP-Mi Hazánk szövetség ellenében is. A biztos pártválasztók körében a Momentum 4, az MSZP 2-3, az LMP, a Párbeszéd, a Jobbik 1 százalék körül mozog.  csatlakoztak.

A 2026-os választásokig még másfél év van hátra, és számos kérdés nyitott. Az egyik legfontosabb a választási rendszer jövője. A Fidesz-KDNP korábban is hajlamos volt a választási szabályok módosítására, és ez a veszély most is fennáll. Budapest választókerületi súlyának csökkentése például már terítéken van, ami jelentősen befolyásolhatja a Tisza Párt esélyeit. Kérdés, hogy folytatódik-e a Tisza szárnyalása, és eljut-e arra a pontra, hogy akár koalíciós partner nélkül is tudjon nyerni és kormányozni. Ehhez azonban nemcsak erős listás szereplés, hanem számos egyéniképviselő-jelölt győzelme is kell, akik sok esetben jól felépített, ismert kormánypárti és más ellenzéki egyéniképviselő-jelöltekkel fognak harcba szállni ismeretlenként.