
Magyarország hátat fordítana az Európai Uniónak azzal, ha a parlament elfogadná az átláthatóságinak nevezett törvényjavaslatot – mondta a Magyar Hangnak Döbrentey Dániel, a Társaság a Szabadságjogokért (TASZ) jogásza.
Az Európai Unió Alapjogi Chartájának három cikkét is sérti az átláthatósági törvénynek nevezett törvényjavaslat a TASZ jogásza, Döbrentey Dániel szerint: a véleményszabadságról, az egyesülési jogról és az adatvédelemről szóló cikkekkel ellentétes a kedd éjszaka benyújtott javaslat. Ezen kívül akadályozza a nonprofit és akár forprofit szervezetek szabad működését is, amelyek az egységes belső piac szereplői, így a tőke szabad áramlásának elvével is ellentétes a jogszabály. – Példátlan lenne, ha ez a javaslat átmenne a parlamenten, az Európai Uniónak való hátat fordítással érne fel – tette hozzá a jogász. Döbrentey Dániel attól is tart, hogy a törvény „alkalmazása borítékolhatóan teljesen önkényes lesz”. Erre utal szerinte, hogy gyakorlatilag vélemény alapján szankcionálna bizonyos szervezeteket, ami arra utal, hogy a jogszabály célja a kritikus hangok elnémítása. És az önkényes alkalmazás irányába mutat szerinte az is, hogy olyan eljárási elemek szerepelnek a törvényjavaslatban, amik a tisztességes eljárás követelményeivel összeegyeztethetetlenek: például a kormány rendeletben nevezi meg az ellenségesnek tartott szervezeteket, de ez ellen a döntés ellen nincs bírósági jogorvoslat. Az érintett szervezetek finanszírozásával kapcsolatban pedig olyan döntéseket hozhat a Nemzeti Adó-és Vámhivatal, amivel ellehetetlenítheti a szervezeteket.
– Nem először látunk olyat, hogy jogalkotási eszközzel lépne fel a kormány a számára nem szimpatikus szervezetek ellen, de a civil szervezetek és a sajtó mögött van annyi támogatás, hogy az ismételt támadásokat vissza tudják verni. A polgárok érzékelik, mit ad számukra a szabad tájékoztatás és az őket segítő civil szervezetek – vélekedett Döbrentey Dániel. Elmondása szerint a TASZ keresi az utakat, amelyek lehetővé teszik, hogy a szervezet fennmaradhasson, és ugyanazt a minőségű jogi segítséget nyújthassa a hozzá fordulóknak, amit eddig nyújtott. Az átláthatósági törvénynek van egyébként nagyon hasonló előzménye, a 2017-es első civiltörvény. Ennek a jogszabálynak az uniós alapszerződésekkel való ellentétességét megállapította az Európai Unió Bírósága 2020-ban, aránytalannak és uniós jogot sértőnek minősítette, és később hatályon kívül helyezték. A mostani – Döbrentey Dániel szerint – sokkal súlyosabb következményeket helyez kilátásba, mint az akkori jogszabály.
A fideszes Halász János által benyújtott javaslat gyakorlatilag egy kísérlet azon szervezetek ellehetetlenítésére, amelyek külföldről is kapnak támogatást. A lényege, hogy a kormány a Szuverenitásvédelmi Hivatal javaslatára rendeletben dönt azon szervezetek jegyzékéről, amelyeknek a közélet befolyásolására irányuló tevékenysége Magyarország szuverenitását veszélyezteti. Ezek külföldi támogatást csak a pénzmosás elleni szerv engedélyével fogadhatnak el, és nem ajánlható fel számukra az adó egy százaléka. Sőt, a magánadományoknál is nyilatkozni kell arról, hogy az nem külföldi pénz. Ha felmerül, hogy a szervezet mégis külföldi támogatást fogadott el, akkor a támogatás 25-szörösét szabhatják ki rá bírságként. Azt is egyértelművé teszik, hogy mi számít szerintük a szuverenitás veszélyeztetésének: ami „sérti, negatív színben tünteti fel” az olyan értékeket, mint a független, demokratikus jogállam, vagy éppen a házasság intézménye mint egy férfi és egy nő között, önkéntes elhatározás alapján létrejött életközösség. Kocsis Máté, a Fidesz frakcióvezetője azt mondta, hogy „visszamenőleg is vizsgálni kell”, hogy egy-egy szervezett kapott-e támogatást külföldről, de „a következményei nem vonatkozhatnak rá”, hisz az a magyar jogban kizárt.
A Momentum közben bejelentette, hogy tüntetést szervez a Szuverenitásvédelmi Hivatal fővárosi épülete elé. Az ellenzéki párt szerint ugyanis „Putyin legjobb tanítványa, valamint az általa vezetett orosz bábkormány” az éj leple alatt újabb támadást indított egy újabb alapvető szabadságjoggal szemben: a gyülekezés joga után most a sajtó szabadságát támadják, „hogy előkészítsék a jövő évi választások manipulálását”.
2025-től a Magyar Hang Alapítvány is fogadhatja a támogatásukat. Ha Ön is úgy döntene, hogy adójának 1 százalékát nekünk ajánlja fel, adóbevallásában a következőket kell tennie: Kedvezményezett szervezet neve: Magyar Hang Alapítvány Adószáma: 19323323-1-43 Támogatásukat köszönjük