A Tiszára tolnák, de Moszkvára mutat a kémbotrány
Volodimir Zelenszkij ukrán elnök beszélget Orbán Viktor magyar miniszterelnökkel (Fotó: AFP via Europress/Alejandro Pagni)

Szerdán ül össze az Országgyűlés nemzetbiztonsági bizottsága, ahol a Fidesz a Tisza Párt és az ukrán titkosszolgálat állítólagos összefonódását is bemutatná – tudtuk meg Molnár Zsolttól, a bizottság szocialista tagjától. Molnár azt is elképzelhetőnek tartja, hogy ezen (vagy egy következő ülésen) Ruszin-Szendi Romulusz, a Magyar Honvédség korábbi parancsnokának az ukrán kapcsolatairól is szó lesz.

A kormánypárt már tényként kezeli az általuk hangoztatott vádat, hogy kapcsolat van a honvédelmi miniszterről május 8-án napvilágra hozott tiszás hangfelvétel, és az ukrán kémelhárítás, az SZBU május 9-én bemutatott akciója között – frakcióvezetőjük, Kocsis Máté vasárnap arról beszélt, hogy az ukránokkal összejátszó Tisza a magyar szuverenitást fenyegeti.

Egybeesés, nem összjáték

Az erőltetett tempó jelzi: a Fidesz, választói előtt minél előbb szeretné eltávolítani a kémügyet, lehetőleg úgy, hogy azt legveszélyesebb politikai kihívója nyakába varrhassa. Csakhogy ennek az átkeretezésnek jó eséllyel nincs valós alapja – hívta fel a figyelmet Rácz András Oroszország-szakértő. Facebook-posztjában. Rácz emlékeztetett rá, hogy az állítólagos, magyaroknak dolgozó kémek elfogása még május elején történhetett, és az ukrán elhárításnak nemcsak a rajtaütést, de az arról szóló nemzetközi beszámolót is gondosan időzítenie kellett. „Személy szerint inkább azt tartom valószínűnek, hogy az Ukrajna-szerte széles körben orosz ügynöknek tartott Orbán-kormánynak – és persze Moszkvának – általánosságban akartak az ukránok üzenni azzal, hogy május 9-én, a Győzelem Napján hozták nyilvánosságra az anyagot és ezt jó előre ki is találták és egyeztették a szövetségesekkel, miközben a TISZA-féle hangfelvétellel pedig csak véletlenül esett egybe ez a sztori” – írta a szakértő.

Szakértők: tragédia lenne, ha a magyar kémbotrány mögött is a Kreml állna
Horváth Attila, Koncz Tamás

Szakértők: tragédia lenne, ha a magyar kémbotrány mögött is a Kreml állna

A szomszéd utáni kémkedés bevett dolog, amiből a politika csinálhat fegyvert. Az ügyre Jeszenszky Géza volt külügyminiszter is reagált lapunknak.

Rácz András azt sokkal aggasztóbbnak tartja, hogy az ukránok által elfogott kémek állítólag Kárpátalja légvédelmi rakétarendszereit, az ukrán haderő helyi harcjármű állományát is próbálták feltérképezni – ez szerinte sokkal inkább tűnik orosz, mint magyar érdeknek. Ha a magyar hírszerzés Moszkva megbízásából gyűjtött adatokat, az veszélybe sodorhatja a kárpátaljai magyarságot, de a NATO-n belül is óriási károkat okozhat, és lenullázza hitelességünket. Lapunk kérdésére Rácz úgy vélte: a probléma súlyát az sem csökkentené, ha az orosz hírszerzés ügynökei magukat magyaroknak kiadva szervezték volna be az elfogott kémeket.

Nagyszabású TEK-es akció volt a Ferenciek tere közelében

Nagyszabású TEK-es akció volt a Ferenciek tere közelében

Az Országos Idegenrendészeti Főigazgatóság működött együtt az akcióban a TEK-kel.  

Ebből ugyanis az következne, hogy az orosz ügynökök a magyar Katonai és Nemzetbiztonsági Szolgálat (KNBSZ) félrenézése mellett, háborítatlanul dolgozhattak Magyarországon – vagy az, hogy a KNBSZ nem is tudott akciójukról. Az is a szolgálatra vetne rossz fényt, ha bármi igaz lenne Ruszin-Szendi Romulusz ukrán kapcsolatairól. A katonatisztet csak teljes körű átvilágítás után nevezhették ki a Magyar Honvédség élére, és itt az ukrán szálnak is ki kellett volna buknia.

Csak ez működik

„Azért vádolják ukránbarátsággal, hazaárulással a Magyar Péteréket, mert most ez az egyetlen hatásosnak tűnő eszköz a Fidesz táborán belül”– mondta a Magyar Hangnak Ember Zoltán, az Iránytű Intézet elemzője –, a gyurcsányozás a volt DK-pártelnök lemondásával lényegében kifújt, azt uniós pénzek több éve tartó befagyasztásával pedig nehéz lenne az egy éve létező Tiszát vádolni.”

Az évek óta gondosan épített ukránellenes propaganda bevált a Fidesz választói között, és úgy tűnik, megéri ehhez kapcsolni a kormánypárt egyetlen érdemi kihívóját. Ember szerint a kormánypárt próbálják mobilizálni híveit, mert az utóbbi hónapokban a biztos pártválasztó fideszesek száma is megcsappant – erre az elmúlt 13 évben nem volt példa. Ezen változtatni kell, így Orbán Viktor is járja az országot és interjúkat ad, de ezért tartja Lázárinfók tucatjait a Menczer Tamásnál valamivel szalonképesebb Lázár János is.

A pisztoly már az asztalon van

A hagyományos kampány és országjárás az Iránytű Intézet elemzője szerint arra utal, hogy a Fidesz egyelőre nem radikális úton próbálja megszerezni a bizalmat, megnyerni a 2026-os választást. A cikkünk elején említett nemzetbiztonsági bizottsági ülés – és sok más megoldás – viszont arra utal: a pisztolyt már kikészítették asztalra. „Az ukrán vád, vagy a szuverenitás veszélyeztetése alap lehet arra, hogy jogi úton szüntessenek meg egy pártot. És nem véletlenül gondolkodtak már korábban is előre hozott választáson, a határon túli egyéni választókörzetek kialakításán, vagy az EP-képviselők vagyonnyilatkozatának kikényszerítésén” – sorolta Ember Zoltán, azonban arra is figyelmeztetett, hogy az említett pisztoly visszafelé is elsülhet, és végképp a Fidesz ellen fordíthatja a közvéleményt.