
Állami tízmilliárdokból működik az a Batthyányi-Strattmann László Alapítvány a Gyógyításért (BLSAGY), amelynek a kormány adná a listázott civilektől és újságoktól utólag elvett egy százalékos felajánlásokat. Nemrég mi is beszámoltunk róla: a kormány tovább fokozná a már így is súlyos, uniós joggal feltehetőleg összeegyeztethetetlen törvényt, és utólag elvenné az idén május 20-ig felajánlott egy százalékokat is az augusztus 20-án jegyzéken szereplő szervezetektől. Ismert, Orbán Viktor pénteken azt mondta szokásos rádióinterjújában, hogy szerinte még enyhe is a törvénytervezet.
A BLSAGY nevű szervezetet idén januárban hozta létre a kormány, hogy ahhoz eredetileg a Nemzeti Egészségbiztosítási Alapkezelő (NEAK) által ellátott egészségügyi feladatokat csatornázza ki. Az alapítvány gyógyszerek és gyógyászati segédeszközök támogatásának kérelmeit kezeli.
A szervezet kuratóriuma áprilisban azt közölte a Népszavával, hogy nagyjából 1100 méltányossági kérelem érkezett be hozzájuk. Az idei költségvetési törvény 45 milliárdot különített el az alapítványnak, amely fogad egy százalékos felajánlásokat is. A szervezet várhatóan évi 18-20 ezer kérelmet bírálhat majd el, szükség esetén külső szakértőket is bevonva. A felügyelőbizottság elnöke Bidló Judit egészségügy szakmai irányításáért felelős helyettes államtitkár.
A Hálózatban Működő Gyógyszertárak Szövetségének elnöke, Zlinszky János januárban azt jelezte, hogy az új szervezet működéséről, eljárásrendjéről nincs információjuk, pedig az alapítvány által utalványozott nagy értékű gyógyszerek nagy részét a betegek a patikákban váltják ki.
Az alapítványról, illetve annak nehezen átlátható működéséről nemrég hosszú cikket közöltünk. Akkor azt írtuk: „nehezen érthető, hogy miért egy alkalmazotti létszámát titkoló, táblával sem rendelkező szervezetre bízták azt a munkát, amit korábban a NEAK Egyedi Méltányossági Főosztálya végzett, méghozzá nagyüzemi tempóban.”