Az antifasiszták tüntetése lezárult, elindult a Kitörés Emléktúra
A túrázók kisebb-nagyobb csoportjai elindultak fel a várba, feszültség a Széll Kálmán tér környékén ekkor nem volt érzékelhető (Forrás: Magyar Hang/György Zsombor)

„Ha ellenzed a nácik dicsőítését, ha nem akarsz az utcán masírozó náci keretlegényeket látni, akkor gyere és tüntess az újjáéledő fasizmus ellen!
Semmi esélyt a fasizmusnak!” – ezekkel a mondatokkal hirdetett tüntetést szombat délután háromra az Antifasiszta összefogás a Széll Kálmán térre. A tüntetők innen a Vár felé vették az irányt, ahonnan fél ötkor indulnak el a Kitörés Emléktúra túrázói. A rendőrök hétfőn sajtótájékoztatón jelentették be, hogy drónokkal, kutyákkal és kamerákkal készülnek a megmozdulásokra.

A Telex helyszíni tudósítása szerint valóban komoly rendőri készültség mellett kezdődött el az antifasiszta tüntetés a Széll Kálmán téren, két-három tüntetőre jutott egy rendőr. A rendfenntartók megkérték a maszkot viselő embereket, hogy vegyék le azokat, mert nem lehet maszkokat viselni a tüntetésen. Az a lobogókból is látszik, hogy magyarok és külföldiek is vannak az antifasiszta tüntetők között, bár utóbbiakból talán kevesebben jöttek el idén, mint tavaly.

Az antifasiszta megmozduláson az első felszólaló a második világháborúról, a Horthy-rendszer felelősségéről beszélt, s emlékeztetett arra, hogy a holokauszt minden tizedik áldozata magyar volt. Elfogadhatatlannak nevezte, hogy évente ünneplik a kitörés napját szélsőjobboldali csoportok. A parlamenti frakcióval is rendelkező Mi Hazánkot pedig egy aggasztóan erősödő befolyású neonáci pártként írta le. „Nem hagyjuk, hogy tovább dicsőítsék a fasisztákat, éljen az antifasizmus” – zárta beszédét az antifás tüntető.

A csoport azóta elhagyta a Széll Kálmán teret, és az Ostrom utcán vonultak a Vár irányába, miközben külföldi antifasiszta rigmusokat kiabáltak, ritmusra doboltak és tapsoltak, s az Ostrom utca és a Várfok utca kereszteződésénél még több rendőr várta őket. Több utcát is lezártak a hatóságok a Várnegyedben, hogy az antifasiszták és a Kitörés Emléktúrára érkezők ne találkozzanak. Ugyanazon az útvonalon mennek egyelőre a tüntetők, mint tavaly, a Bécsi kapu térnél kis időre megállt a vonulás.

A tüntetők ezután megálltak a Hess András téren, ahol a rendőrök visszafordították őket a Széna tér felé. Délután négy után nem sokkal aztán az antifasiszta tüntetők a Táncsics Mihály utcán a Széna tér felé indultak. A Bécsi kapu téren is felszólalt egy antifás tüntető, aki azt mondta, minden erőforrással ki kell állni a jelenleg is magyar börtönben ülő Maja T. mellett, akit azzal vádolnak, hogy részt vett a 2023-as antifasiszta támadásokban. „Szabadítsák ki az összes antifát!” – zárta a beszédét a demonstráló – a Telex beszámolója szerint.

Az antifás tüntetők fél ötkor visszaértek a Széna térre. „Hazafele túrázz, tetves náci!” – skandálták. Ezután elkezdett oszladozni a tömeg, többen megindultak a metró felé.

Eközben – írja Nádor András – legalább ezer ember várakozott a Budai Vár sarkánál délután négy előtt, készülve a maximum 60 kilométeres túrára. A meghirdetett starthelyet, a Kapisztrán teret a rendőrség teljesen lezárta, ezért az emberek a Tóth Árpád sétány végén, a várfal tetején gyűltek össze.

Nem sokkal délután fél öt előtt aztán elindult el a tömeg a Vártól.

Mint ismeretes, 1945. február 11-én próbáltak kitörni a német és magyar csapatok a budapesti Várból, a Vörös Hadsereg ostromgyűrűjéből. Az akció brutális volt, kevesebb mint öt nap alatt több tízezer katona halt meg, a szovjet vonalakon csak pár százan tudtak átjutni.