Ez így nagyon kevés – reagált a Magyar Hang kérdésére Miklós György, a Szülői Hang Közösség képviselője az apasági szabadság „megreformálására”. Az eddigi 5 helyett 10 nap szabadságot kapnak az apák gyerekük megszületése után, erről adott be szerdán késő este törvényjavaslatot Semjén Zsolt miniszterelnök-helyettes.
A kormány az uniós előírások előtt meghajolva kezdeményezte a Munka Törvénykönyve módosítását: egy három évvel ezelőtti EU-s irányelv szerint ugyanis 30 nap apaszabadságot kellene adni, de legkevesebb tízet. Ugyanakkor van egy kellemetlen csavar a semjéni törvényjavaslatban: „A munkavállaló az apasági szabadság öt munkanapjára távolléti díjra, a hatodik munkanapjától a távolléti díj negyven százalékára jogosult”.
Hol van az igazi családbarátság?
Miklós György kiemelte, hogy a kormány nagyon későn, a határidő lejárta, augusztus után (az új szabály 2023. január 1-jétől léphet érvénybe – a szerk.) reagált, másrészt azt is, hogy a minimumot adja meg. – Véleményem szerint ebből megint kiderült az, hogy a családbarátság csak a szavak szintjén igaz, de a tettek szintjén nem – fogalmazott.
Hozzátette, a családoknak, a szülőknek fontos lenne, hogy az apáknál is kialakuljon a szoros kötődés a gyerekkel. Ezért a Szülői Hang képviselői azt várták volna el, hogy ennél jóval többet adjanak, és természetesen megfelelő kondíciókkal. Így viszont anyagi ellenérdekeltség beépítésével adták csak meg a lehetőséget. Holott nem ettől menne tönkre a magyar gazdaság. Annak szempontjából ugyanis egy kedvező döntés elhanyagolható lenne. Sőt, ha a dolgot gazdasági oldalról nézzük – tette hozzá –, ha a szülők boldogok, jól érzik magukat, akkor jól működik a család. Akkor az ember szívesebben megy be a munkahelyére is, ahol jobban teljesít. Egy nagyvonalúbb intézkedés gazdaságilag kárt biztosan nem okozna, de ösztönző lehetne – vélekedett.
Miklós György szerint csak találgatni lehet, mi áll a döntés hátterében, de hogy azt az üzenetet közvetíti a szülők felé, hogy igazából nem a családok fontosak, hanem mondjuk a multik érdeke, az biztos.
Több apaszabadságot adna a szakszervezet
A Magyar Szakszervezeti Szövetség nyolc pontban foglalta össze álláspontját és javaslatát a módosításról, többek között több apasági szabadságot javasolnak. A szakszervezet szerint a kormányzati előterjesztésbe foglalt 10 munkanap helyett az apasági szabadság legyen 15 munkanap, ikrek esetén pedig 20, egy része pedig legyen már a szülés előtti napokban is igénybe vehető. Szorgalmazzák azt is, hogy járjon teljes díjazás – vagyis a távolléti díj 100 százaléka – az apasági szabadság tartamára annak érdekében, hogy az apák valóban élni tudjanak vele.
A munkavállalói érdekképviselet szerint a szülői szabadság legyen összesen 4 hónap, szemben a kormány előterjesztésével, amely az irányelvben megfogalmazott uniós jogi követelményekkel ellentétben csupán 44 munkanapos szülői szabadságot tenne lehetővé. A szakszervezeti szövetség egyben magasabb díjazást szorgalmaz a szülői szabadság és a gondozói szabadság tartamára – írták a távirati irodának eljuttatott közleményükben. A szakszervezet kifogásolja azt is, hogy a javaslat bizonyos esetekben engedélyezné, hogy a munkáltató megtagadja a munkavállaló saját döntése alapján kivehető 7 napnyi szabadságának kiadását.
Ugyancsak elfogadhatatlannak tartják, hogy a javaslat értelmében semmilyen díjazás nem illeti meg a munkaköre ellátására egészségi okból alkalmatlan munkavállalót. Ezzel szerintük lehetővé teszik, hogy a munkáltató költségek nélkül várja meg, hogy az adott munkakörre egészségi okból alkalmatlan munkavállaló maga szüntesse meg munkaviszonyát, megfosztva őt ezáltal a felmondási időre és végkielégítésre vonatkozó jogosultságoktól.
A Három Királyfi, Három Királylány Mozgalom – mint megkeresésünkre közölték – minden olyan intézkedést támogat, amely a gyerekek megszületését közvetlen vagy közvetett módon segíti. Az mindenképp jó hír, hogy 5 helyett 10 apanap vehető ki. Biztos, hogy gyermekszületés után nagyon kell a segítség otthon a kismamának, és a legjobb, ha az apukák az első perctől részt tudnak venni a gyerek körüli feladatokban.