
– Nem emlékszem, hogy Szolnokon valaha lett volna tüntetés – mondta kérdésemre egy 77 éves résztvevő a városba tervezett elektrolitgyár ellen szervezett megmozduláson. Mások sem tudtak felidézni helyi demonstrációt a múltból. Alighanem ez is az oka annak, hogy a résztvevők kezdetben nem akartak közel menni a színpadhoz. Külön meg kellett őket kérni, hogy vegyék a bátorságot és lépjenek közelebb.
A csütörtök esti eseményt az Agóra Szolnoki Közéleti Egyesület szervezte, s mint megtudtuk: ez volt az első ilyen rendezvényük. Az elektrolitgyár elleni tüntetést a helyi Tisza Szigetek és az aHang nevű szervezet – nem azonos a Magyar Hanggal – is támogatta. A helyiek szerint 500-700-an gyűltek össze.
Kovács Beáta egyesületi elnök beszédében felidézte, milyen út vezetett el a csütörtöki tüntetésig. Egyaránt felelősnek nevezve Szalay Ferenc leváltott fideszes polgármestert és a várost jelenleg vezető – ellenzéki színeiben megválasztott – Györfi Mihályt. Kovács Beáta kifogásolta, hogy a lakosokat nem avatták be abba, hogy Szolnok határába ilyen beruházást terveznek. Csak a kész tényekkel szembesültek, amikor Szijjártó Péter külügyminiszer a kínai Kunlunchem vezérével bejelentette a gyár érkezését. Ezért a megmozdulás résztvevői részletes szakmai, nem pedig politikai tájékoztatást követeltek. Azt szeretnék, hogy legyen beszólásuk abba, mi történik.Kozma Éva, a Mikepércsi Anyák a Környezetért Egyesület képviseletében felhívta a figyelmet, hogy a gyárból kikerülő szennyezés a Tiszába is eljuthat. Azt hangoztatta, hogy az akkumulátorgyárak és azok beszállítói potenciálisan veszélyesek az emberekre és a környezetre egyaránt. Aggasztónak nevezte, hogy a hatóságok a beruházó oldalán pereskednek, például Debrecenben a CATL akkugyár környezetvédelmi engedélyét érintően. Arra szólította fel a döntéshozókat, hogy álljanak el az elektrolitgyár megépítésétől.
A legnagyobb tapsot Imre Lajos, az egyik helyi Tisza Sziget aktivistája kapta, amikor a népszavazás szükségességéről beszélt. Ezt követően Györfi Mihály polgármester kívánt az összegyűltekhez szólni. Miután megszavaztatták a résztvevőket arról, kapjon-e szót, Györfi Mihály szenvedélyes stílusban arról beszélt, hogy az elődjének, Szalay Ferencnek kellene még ott állnia az elektrolitgyár miatt. – Ha tudok róla, szerintetek nem használom fel a választási kampányban? – kérdezte. Majd bejelentette, hogy rendkívüli közgyűlést hívott össze, ahol név szerinti szavaznak majd arról, tartsanak-e véleménynyilvánító népszavazás a gyárról. Egyúttal felrótta az Agóra egyesület önkormányzati képviselőjének, Sámson Lászlónak, hogy kihátrált az együttműködésükből, melyet a Fidesszel szemben hoztak létre.
Beszéde után Kovács Beáta, a szervező egyesület elnöke közölte: ő már csütörtök reggel benyújtotta a népszavazási kérdést.