A lázadók betörtek Damaszkuszba, majd azt jelentették, felszabadították az országot Aszad alól. A Reuters úgy értesült, az elnök elhagyta az országot.
Téves feltételezés volt, hogy Aszad Budapestre érkezhetett
Lapunk olyan információkat kapott, hogy szombat este nyolc óra előtt egy szíriai gép gördült be az I. terminálra. Forrásaink arra utaltak, hogy a repülőn talán Bassár el-Aszad szír elnök és kísérete érkezhetett. Erre vonatkozó hírt, bejegyzést ugyan sem a kormány honlapján és Facebook-oldalán, sem Orbán Viktor miniszterelnök vagy Szijjártó Péter külügyminiszter médiafelületein nem találtunk, ám a felvetés nem tűnt irreálisnak.
Miközben forrásaink szerint intenzív diplomáciai munka zajlott magyar-szír vonalon a damaszkuszi rendszer bukását megelőzően, továbbra sem árult el erről részleteket a kormány. Aszad elnököt eddig aktívan támogató és befolyással bíró szíriaiak százai élnek Budapesten, ráadásul a hét elején a magyar fővárosban járt II. Efrém szírai pátriárka. Úgy értesültünk, a rendszerhez kötődő személyek nagy számban igyekeznek elhagyni az országot, Aszad pedig ismeretlen helyre távozott. A vasárnap éjjel napvilágot látott, szíriai utasszállítót ábrázoló kép azonban nem az elnököt menekítő járatot ábrázolja.
A Kormányzati Tájékoztatási Központ vasárnap reggel közölte: „Fakenews, hogy Magyarországra érkezett Bassár el-Aszad. A Magyar Hang fakenewsához használt fotó egy 2012-es cikkből való.”
A Magyar Hang elnézést kér az olvasóitól!
A szír gép landolásáról szóló értesüléseket a Budapest Airport is cáfolta: „A Budapest Airport határozottan visszautasítja a Magyar Hang felületén 2024. december 8-án Titokzatos szíriai repülőgép landolt Ferihegyen – Reuters: Aszad elmenekült címmel megjelent cikk tartalmát. A repülőtér nem fogadott és nem is szolgált ki szír felségjelzésű gépet. Az ilyen típusú megszólalások és híresztelések képesek arra, hogy aláássák az általános bizalmat a Budapest Airport iránt” – írták.
A Szíriát egy hét leforgása alatt lényegében elfoglaló dzsihadista szír felkelők mostanra jórészt már bevették Damaszkuszt, a lázadók vasárnap hajnalban már győzelmi jelentéseket tettek közre és ünnepeltek Damaszkusz szívében.
A Bloomberg 444 által szemlézett értesülése szerint Bassár el-Aszad diplomáciai csatornákon keresztül próbált segítséget kérni Amerika régi-új elnökétől, Donald Trumptól. Ennek során Orbán Viktor felé is nyitott: a szír elnök II. Efrém Ignác szír ortodox pátriárkát küldte Budapestre, hogy felhívja rá a figyelmet, milyen veszély leselkedik a szíriai keresztény közösségre, ha az iszlamisták kerülnek hatalomra. Orbán Viktor hétfőn fogadta a pátriárkát a Karmelita kolostorban, a találkozóról az MTI azt írta: „a tárgyaláson, melyen részt vett Azbej Tristan üldözött keresztényeket segítő programokért felelős államtitkár is, áttekintették és különösen aggasztónak nevezték a Szíriában ismét fellángolt harcokat, amelyek nyomán újra súlyos veszélybe kerültek a helyi keresztény közösségek. Orbán Viktor közölte: Magyarország a nemzetközi fórumokon továbbra is fellép a békéért, valamint a biztonságos életkörülmények megteremtéséért az üldözött keresztények számára. II. Efrém Ignác köszönetet mondott a miniszterelnöknek és a magyar népnek a szükséget szenvedő keresztény közösségek folyamatos támogatásáért.”
A Bloomberg szerint el-Aszad Orbánon keresztül próbálja megszólítani Trumpot, és támogatást kérni a felkelők visszaveréséhez. Lapunk megkereste a titokzatos repülő ügyében a Külgazdasági és Külügyminisztériumot, valamint a TEK és az Országos Rendőr-főkapitányság sajtóosztályát. Szombat este óta nem reagáltak, bár több csatornán is sürgettük, ha kapunk válaszokat kérdéseinkre, frissítjük cikkünket.
Vasárnap hajnali fejlemény, hogy a Reuters katonai forrásokra hivatkozva azt jelentette, Bassár el-Aszad elnök elmenekült az ostromlott Damaszkuszból, és ismeretlen helyen tartózkodik. Az MTI azt írja, hogy Mohammed Gázi al-Dzsaláli szíriai miniszterelnök vasárnap reggel bejelentette: kész támogatni a kormányzat fenntartását, és kész együttműködni a szíriai nép által választott bármilyen vezetéssel, miután az államfő elhagyta a fővárost, amelynek területére behatoltak a felkelők.
A lázadócsoportok időközben a közösségi médiában bejelentették Aszad elnök kormányának megdöntését és Damaszkusz felszabadítását. Közleményükben egyebek mellett az áll, hogy: „Aszad, a zsarnok elmenekült”. „Ez az a pillanat, amelyre a menekültek és a rabok oly sokat vártak, a hazatérés és szabadság pillanata évtizedek elnyomása és szenvedése nyomán.” A világszerte élő szíriai polgárháborús menekültek millióihoz intézve üzenetüket hozzátették: „A szabad Szíria vár rátok.”
Szíriában november végén indítottak váratlan offenzívát indítottak a lázadó milíciák, és nagyon gyorsan nyomultak előre, 11 nap alatt megdöntötték az 50 éve az országot uraló Aszad család hatalmát. Aszad kevés támogatást kapott az elmúlt napokban szövetségeseitől, Oroszország csak korlátozott légi támogatást nyújtott, Irán pedig pénteken megkezdte katonái és diplomatái kivonását az országból. Nemzetközi szakértők szerint Bassár el-Aszad szíriai elnök hadseregét megtizedelte az évekig tartó háború, ráadásul Oroszország, Irán és a Hezbollah saját konfliktusaikkal voltak elfoglalva.