
Az Alkotmánybíróság elé került a gyermekvédelemben dolgozók kifogástalan életvitelének vizsgálatáról szóló szabályozás, és már idén tavasszal dönthet is a testület – tudta meg a Népszava Boros Ilonától, a TASZ Esélyegyenlőségi és Önrendelkezési Program vezetőjétől.
A kegyelmi botrány nyomán hozott gyermekvédelmi törvényben rendelték el, hogy ellenőrzik az ágazatban dolgozókat. A kifogástalan életvitel ellenőrzését – amit rendőrökre bíztak – számos szakmai bírálat érte, mert többek szerint a vizsgálat rendkívül megalázó, miközben az alkalmatlan dolgozók kiszűrésére kevéssé jó. A vizsgálat kötelező, aki nem vetette alá magát ennek, elvesztette az állását.
A TASZ vállalta két olyan gyermekvédelmi dolgozó jogi képviseletét, aki elvi okokból visszautasította a vizsgálatot, az ahhoz kapcsolódó, a magánéletük részleteire kérdező adatlap kitöltését. A TASZ mindkét esetben munkajogi pert indított. Céljuk az volt, hogy a jogszabály kerüljön az Alkotmánybíróság elé. Ebben sikerrel is jártak, mert az egyik eljárásban a munkaügyi bíróság, a társaság érveinek hatására felfüggesztette a pert, és a témában állásfoglalást kért az Alkotmánybíróságtól. Boros Ilona szerint a testület várhatóan még idén tavasszal dönt arról, hogy a kifogástalan életvitelről szóló szabályt az alaptörvénnyel ellenesnek tartja-e. Ha igen, akkor a jövőben nem lehet kötelezővé tenni a magánéletre vonatkozó kérdéssort, s azt nem lehet a munkaviszony feltételeként tekinteni.
A TASZ álláspontja az, hogy a kifogástalan életvitelt firtató adatlapon szereplő kérdések, a kapcsolódó környezettanulmány és az, hogy mindez a dolgozóval egy háztartásban élő családtagokra is kiterjed, az Alaptörvényben rögzített magánélethez fűződő jog súlyos sérelme.
Az egyik munkaügyi perben érintett, az állását a vizsgálat elutasítása miatt elveszítő férfi – névtelenséget kérve – a lapnak azt mondta: bármelyik pillanatban visszamenne dolgozni, mert nagyon szerette a munkáját. Megviselte, hogy ott kellett hagynia a gyerekeket, akik közül sokan apjukként tekintettek rá. De hangsúlyozta, ahhoz ragaszkodik: egy munkáltatónak semmi köze ahhoz, az alkalmazottnak milyen a kapcsolata a párjával, és mennyi pénz van a bankszámláján.
Kijelentette: a dolgozók zaklatása helyett sokkal fontosabb lenne a munkahelyi körülmények javítása. „Katasztrófa, ami egy-egy intézményben van. Nekem 2022-ben a fejemre esett egy ablak a az egyik gyerekotthonban. Két helyen beszakadt a fejem.” Elmesélte azt is, hogy sokszor egyedül maradt 20 gyerekkel, mert nem volt kit beosztani mellé, és nem ritkán a takarítás is az ő feladata volt, mert nem volt takarító. A gyermekvédelemben ma uralkodó állapotokról sokat elárul szerinte az: volt munkahelye megtiltotta egykori kollégáinak, hogy szóba álljanak vele.