Megteremtik a jogi lehetőséget, hogy az egészségügyi magánszolgáltatók közfinanszírozott ellátást nyújthassanak a hiányzó területeken, de a Belügyminisztérium jelenleg nem lát olyan ellátási problémát, hogy rögtön éljenek is vele – derült ki a Népszava cikkéből. Az egészségügyi tárca a napokban hozott nyilvánosságra egy jogszabály-tervezetet, amely utat nyitna annak, hogy az egészségügyi magánszolgáltatók hiánypótló szolgáltatásként közfinanszírozott ellátást nyújthatnak. A tárca példaként hozta az Országos Gerincgyógyászati Központot, ahol jó ideje speciális szaktudást igénylő gerincstabilizáló műtéteket végeznek. „Csak olyan szolgáltatásokért kaphatnak a magánellátók állami közfinanszírozást, amit tőlük olcsóbban vehet meg az állami egészségpénztár, mint külföldön” – írta a tervezet részleteiről a minisztérium a lap megkeresésére.
A válaszuk szerint azok a szolgáltatások tartoznak majd a hiányzó kategóriába, amiket az esetek legalább 95 százalékában a rendszer nem képes nyújtani és ezért a Nemzeti Egészségbiztosítási Alapkezelő (NEAK) jellemzően külföldön vásárol meg. Jelenleg azonban még nem látnak olyan ellátási problémát, amely állami biztosításához be kéne vonni magánszolgáltatókat. Kiderült az is, hogy nem tekinti „hiánypótló állami szolgáltatásnak” a Belügyminisztérium a várólistás műtéteket. A tárca szerint ugyanis „mindenkit el tudnak látni, csupán az ellátás pontos időpontja kérdéses”.
Azt is írták, az egészségbiztosító folyamatosan monitorozza a külföldön általa igénybe vett ellátásokat, és elvégzi a szükséges költségszámításokat. Ha jobban megéri egy magyarországi magánintézményben elláttatni a beteget, mint külföldre szállítani, akkor itthon finanszírozza majd az adott terápiát a biztosító. A tárca álláspontja szerint így ez a módosítás elsősorban a betegek érdekeit szolgálja.