Az állammal hadakoznak a bicskei áldozatok

Az állammal hadakoznak a bicskei áldozatok

A bicskei gyermekotthon (Fotó: Magyar Hang/Grimm Balázs)

Támogassa a Magyar Hangot!

Legyen Ön is előfizetőnk, rendelje házhoz a Magyar Hangot! Ha más módon támogatná a lapot ebben a nehéz helyzetben, azt is megteheti (PayPal és bankkártya is)! Köszönjük! ELŐFIZETEK

Bár titoktartást vállalt évekkel ezelőtt a Szociális és Gyermekvédelmi Főigazgatóság (SZGYF) a bicskei gyermekotthon egykori pedofil igazgatója áldozatainak adott kártérítés ügyéről, a szervezet felettes szerve, a Belügyminisztérium tavasszal – a kegyelmi botrány kirobbanása nyomán – mégis adatokat közölt erről. A Népszava megtudta, hogy több áldozat az évekkel ezelőtti titoktartási megállapodás alapján szerződésszegésnek tartja a minisztériumi nyilatkozatot, emiatt ők kötbérigényt jelentettek be. Ezt viszont a kormány elutasítja, 

„A kötbérfizetési igényre vonatkozó megkereséseiben foglaltaknak a Főigazgatóság nem kíván eleget tenni” – a Népszava úgy tudja, az érintett áldozatoknak írt hivatalos válaszában így tért ki az SZGYF a kötbérigény elől. A lap megkereste az SZGYF-et, de a folyamatban lévő jogi eljárásra hivatkozva nem kívántak válaszolni.

A belügy szerint „az egyezségi megállapodás nem sérült azzal, hogy a BM újságírói kérdésre a mindösszesen kifizetett kártérítésről tájékoztatást adott”, közölte a tárca. A Szociális és Gyermekvédelmi Főigazgatóság a kártérítés feltételéül szabta, hogy az áldozatok és a fenntartó sem beszélhetnek a kifizetésekről. Ez a titoktartásra vonatkozó mondat valamennyi károsult gyermek szerződésébe is belekerült. Az SZGYF az áldozatoknak küldött válaszában azt írja, hogy ők semmiféle titoktartási előírást nem szegtek meg, de egy kártérítési ügyekben jártas ügyvéd a Népszavának azt mondta, hogy de igen, a titoktartási kötelezettséget a hatóság megszegte, mert annak alapján a megállapodás tényét sem lehetett volna nyilvánosságra hozni. 

Az egyik áldozat a lapnak elmondta, még mindig tartanak attól, hogy „őket veszik elő” a titoktartás megszegéséért, ezért azt kérte, hogy a nevét ne írják le. – Rákényszerítettek minket egy titoktartásra, ami több szempontból is előnytelen volt a számunkra. Még egymásról sem tudjuk ki mennyi kártérítést kapott. Viszont ha ez annak idején nyilvánosságot kapott volna, vagy egymás közt beszélhettünk volna erről, akkor talán nem lett volna ennyire egyenlőtlen az elosztás. (...) Nekem és a többieknek is rohadt nehéz volt csendben maradni, mikor a Belügyminisztérium nyilvánosságra hozta a kártérítés teljes összegét.