
Ugyan már 2014 óta lehet tudni, hogy a Magyar Nemzeti Bank alapítványainak százmilliárdjai finoman szólva is gyanúsak, az Állami Számvevőszék mégis csak egy hete tette közzé a jelentését, amely szerint több száz milliárd forintot herdálhattak el az alapítványi vagyonból, és az ÁSZ feljelentést is tett. Az ÁSZ elnöke pedig 2022 óta – vagyis a vizsgálat 2023-as megindításakor is ő volt – az a Windisch László, aki 2013 és 2019 között az MNB pénzügyi szervezetek felügyeletéért felelős alelnöke volt.
A Telex meg is kérdezte az ÁSZ elnökét, hogy ugyan, nem tűnt-e fel neki valami az alapítványok kapcsán abban az öt évben, amikor már oda folyt ki több száz milliárd forint közpénz, ő pedig a jegybanknál dolgozott. Windisch nevében az ÁSZ sajtóosztálya válaszolt. Azt írták, az alapítványok önállóan gazdálkodnak, saját felügyelőbizottsággal rendelkeznek, tehát az MNB csak alapítói jogokat gyakorolhatott, de a belső munkamegosztás miatt még ez sem Windisch feladatkörébe tartozott.
Ráadásul ugyan már 2014-ben elkezdték felépíteni az alapítványi rendszert és 2016-ban sok szó volt arról, hogyan megy el onnan a közpénz, a számvevőszék azt állítja, hogy erről az időszakról szó sincs a mostani vizsgálatban. Évekig ugyanis öt különböző alapítvány működött, ezek 2019-ben olvadtak össze (épp abban az évben, amikor Windisch alelnöki megbízatása lejárt), a most befejezett vizsgálat pedig csak a már az összeolvadással létrejött Pallas Athéné Domus Meriti Alapítvány ügyeit nézte meg.