Az egészségügyi államtitkár szerint dróton rángatják az orvosi tüntetés résztvevőit
Takács Péter egészségügyért felelős államtitkár. (Fotó: MTI/MTVA/ Koszticsák Szilárd)

Takács Péter egészségügyi államtitkár egy videóban reagált a Magyar Orvosi Kamara szombat délután kettő órára a Parlamenthez meghirdetett tüntetésére, szerinte a kamara akciója annyit jelent, hogy egyszerűen beálltak az ellenzéknek kampányolni.

Szerinte a Magyar Orvosi Kamara (MOK) vezetése a jelentős béremelés ellenére is politikai akciókat szervez és az ellenzéki kampány mellé állt. A Belügyminisztérium egészségügyért felelős államtitkára szombaton a Facebook-oldalán arra hívta fel a figyelmet, hogy az orvosok bruttó átlagbére már megközelíti a 2,2 millió forintot. Takács Péter kifejtette: 2010 óta 2500 milliárd forinttal többet fordítottak az egészségügyre, mint a baloldali kormányok. Az előző évhez képest 2025-ben 467 milliárd forinttal többet tervez egészségügyre fordítani a kormány – tette hozzá. Felidézte, hogy 2010-ben egy kezdő rezidens alapbére 130 ezer forint volt, ez az összeg jelenleg 690 ezer forint. Ez több mint ötszöröse annak, amit 2010-ben kapott egy rezidens. Az államtitkár szerint egy 20 éve dolgozó orvos alapbére 198 ezer forintról 1,5 millió forintra, több mint a hétszeresére nőtt. Egy 30 éve dolgozó orvos alapbére 234 ezer forintról 1,8 millió forintra, míg egy 41 éve dolgozó orvos alapbére 262 ezer forintról csaknem 2,4 millió forintra, több mint kilencszeresére emelkedett 2010 óta. Növekedett a szakdolgozók bére is: az ápolók bruttó átlagbérét több mint négyszeresére, 170 ezer forintról 800 ezer forintra emelték 2010 óta.

Takács Péter szerint az anyagi megbecsülésen túl fontos az egészségügyben dolgozók munkakörülményeinek javítása is, ezért folyamatosan fejlesztették a háziorvosi alapellátást, a szakrendelőket, a kórházakat és a mentőket is. Takács Péter köszönetet mondott minden egészségügyi dolgozónak, aki nem hajlandó részt venni a „színjátékban”, és inkább a hivatást, a gyógyító munkát, a betegeket választja és „nem hagyja, hogy őket is dróton rángassák”.

A Takács Péter videóját feldolgozó MTI nem tartotta feladatának, hogy kontextusba helyezze Takács Péter szavait és megemlítse, hogy tüntetés lesz Budapesten a Magyar Orvosi Kamara felhívására, hogy közösen kiálljanak egy jobb egészségügyért. „Minden magyar ember érdeke, hogy megfelelő ellátást kapjon, ha beteg lesz. Hogy ne kelljen hónapokat vagy éveket várni egy életmentő műtétre. Hogy a szakdolgozók és az orvosok ne hagyják el tömegesen az országot. Mert az egészség nem lehet kiváltság – az alapvető emberi jog” – hangsúlyozták a szervezők.

Nem magukért, nem béremelésért, hanem a magyar egészségügyért mennek ki holnap tüntetni az orvosok. Ezt mondta a Klubrádió Megbeszéljük című műsorában Álmos Péter, a Magyar Orvosi Kamara elnöke. Hozzátette, amíg a társadalom nem érzi úgy, hogy többet érdemel annál, mint amit a magyar egészségügy teljesít addig a politika sem fogja úgy érezni. A MOK azt gondolta egy darabig, hogy érdemes a kormánnyal szigorúan zárt ajtók mögött tárgyalóasztalhoz ülni, de ez csekély eredményre vezetett. Azt is mondta, hogy amikor olyan hangzik el, hogy a kamara politizál, amikor az egészségügyről beszél, akkor amögött az elcsendesítés és a szőnyeg alá söprés szándéka van.

Frissítés: a tüntetésről itt olvashatja tudósításunkat.

„Ne engedjük, hogy az állam magára hagyja a lakosságot, kivonuljon az egészségügyből”

„Ne engedjük, hogy az állam magára hagyja a lakosságot, kivonuljon az egészségügyből”

Az orvosi kamara Parlament előtti tüntetésén bejelentették, hogy összehívják az egészségügyi kerekasztalt, ahol az ágazat szereplői, a gyógyítók és a betegek képviselői is szót kapnak. Céljuk, hogy egy szolidáris egészségügyi rendszert teremtsenek meg.