Az ELTE heti szintű beszámolót vár mindenkitől az állapotáról
Az ELTE épülete (Fotó: Wikimedia Commons)

Korábban megírtuk már, melyik egyetem és kollégium milyen szabályokat vezetett be a tanévkezdéskor, ezekkel a járvány elleni védelem fontosságát hangsúlyozva. Az átoltottsági adatokat nem ismerjük intézményre lebontva, de a Semmelweis Egyetem például közel száz százalékról számolt be. Igaz, orvostudományi intézményről van szó, de feltételezhető, hogy az oltástudatosság magas más egyetemek polgárai esetében is.

Az egyetemi polgár kifejezés viszont szokatlanul hangzik, ha elolvassuk, milyen hangvételű járványügyi tájékoztatót tett közzé az Eötvös Loránd Tudományegyetem (ELTE). Ebben többek között heti szintű állapotjelentést várnak mindenkitől, igaz, anonim módon, elektronikus kérdőíven. Hangsúlyozzák, hogy hetente egy alkalommal, lehetőleg csütörtökön mindenki köteles beszámolni aktuális állapotáról, „mindenki rendszeresen és pontosan, a valóságnak megfelelően köteles adatot szolgáltatni és a felmérésekben részt venni.”

A tanév elején felmérik az átoltottságot, „minden caesar-azonosítóval rendelkező személy felszólításra, illetve erre vonatkozó emlékeztető alapján köteles kitölteni a védőoltás felvételéről szóló anonim, elektronikus kérdőívet.” Hozzáteszik, ez alapot szolgáltathat a járványügyi szabályok szigorítására és enyhítésére. Így persze lehet, hogy amennyiben tényleg magas az átoltottság, enyhítenek a mostani, szigorú szabályokon.

Az egyetem közösségi helyiségeiben kötelező maszkhasználatot írtak elő, ez alól csak az éppen előadást vagy szemináriumot tartó oktató a kivétel. Az egyetem épületeit kizárólag olyan személy látogathatja, aki nem mutatja a koronavírus tüneteit. (Amik persze – a köhögés vagy a tüsszögés – lehetnek épp egy megfázás tünetei is.)

Több egyetemi kollégiumba csak védettségi igazolvánnyal lehet beköltözni
Magyar Hang

Több egyetemi kollégiumba csak védettségi igazolvánnyal lehet beköltözni

Így döntött például a Semmelweis Egyetem és az Eszterházy Károly Katolikus Egyetem.

Az ELTE alapvető elvárásnak tartja a beoltottságot, ami persze a járványügyi helyzet tükrében érthető is. A folytatás hangvétele viszont ismét eltér attól, ahogy egyetemi polgárokkal szokás kommunikálni: „Amennyiben a jogi szabályozás oltási kötelezettséget írna elő, vagy a beoltottsághoz előnyöket, az oltás hiányához pedig hátrányokat kapcsolna, az Egyetem haladéktalanul és maradéktalanul érvényesítené ezeket.”

Közlik továbbá a szakmai gyakorlatokra vonatkozó szabályokat, itt is hangsúlyozva a következőket: „A külső szakmai gyakorlatokon való részvételre a gyakorlóhely szabályai az irányadók. Felhívjuk valamennyi hallgatónk figyelmét, hogy az Egyetem nem köteles új gyakorlóhelyre beosztani azt a hallgatót, aki a gyakorlaton oltottság hiányában nem tud részt venni. Ehhez hasonlóan, amennyiben a gyakorlóhely negatív PCR-tesztet kér, az Egyetem nem téríti meg ennek költségét.”

Kiderül továbbá, hogy a kollégiumi szobájában sem tartózkodhat az, aki bármi olyan tünetet mutat, ami koronavírusra utal. „Bármilyen légútibetegség-tünet megjelenése esetén az eset tisztázásáig a betegszobát kell igénybe venni.” A kollégiumokban a hallgatók csak olyan vendéget fogadhatnak, aki rendelkezik védettségi igazolvánnyal.