Ugyan a Magyar Orvosi Kamara (MOK) szerint a hazai orvosok 77 százaléka a jelenlegi formájában nem írja alá az új egészségügyi jogviszonyról szóló szerződést a jelentős béremelés ellenére sem, az Emberi Erőforrások Minisztériuma (Emmi) nem tart attól, hogy az orvosok tömegesen hagynák el a pályát – derül ki a tárca ATV Híradónak adott válaszából.
A MOK felmérése egészen pontosan arra az eredményre jutott: a hazai orvosok 40 százaléka az új jogviszony miatt akár otthagyná a közellátást is. A MOK az elmúlt három napban kérdezte meg tagjait, akik közül nyolcezren adtak választ.
Az Emmi ennek ellenére azt írta, a MOK javaslatát fogadta el a kormány, és „ezután a parlament meg is szavazta minden idők legnagyobb orvosi béremelését, ami kedvező feltételeket nyújt az orvosok számára”. – Az orvostársadalom egy részének bizonytalansága abból fakad, hogy az ellenzék és egyes médiumok tudatosan félremagyarázták a törvényt. A kormány, ahogy a törvény előkészítése során egyeztetett a MOK-kal, úgy a végrehajtási rendeletek kidolgozása során is egyeztetni fog. Nem tartunk attól, hogy orvosok tömegesen hagynák el a pályát – írták.
Szél Bernadett egyébként szerdán számolt be arról, az Emmi nem hajlandó kiadni azokat az előkészítő anyagokat, amelyet az egészségügyet alapjában megváltoztató törvény megalkotásához használtak fel.