
Az Európai Unió optimális esetben várhatóan napokon belül feloldhatja a ragadós száj- és körömfájás miatt elrendelt összes korlátozást Magyarországgal szemben – hangsúlyozta Nagy István agrárminiszter kedden egy konferencián, az Állatorvostudományi Egyetemen.
A miniszter kiemelte, a védekezéssel kapcsolatos tapasztalatok egyik fontos tanulsága, hogy szükség van további, gyakorlati tudással rendelkező állat-egészségügyi szakemberekre. Az állatorvosok és állategészségőrök képzése nemcsak egészségügyi, hanem nemzeti és gazdasági érdek, ezért az Állatorvostudományi Egyetemmel együttműködve újraindítják az állategészségőr képzést – jelentette be a miniszter.
Beszédében a miniszter felidézte, hogy Kisbajcs, Levél, Darnózseli, Dunakiliti, Rábapordány településeken működő gazdaságokban jelent meg a vírus, amelynek eredete és a terjedése körül is sok a megválaszolatlan kérdés. Laborok és szakemberek keresik a válaszokat, hogy több mint 50 év után vajon hogyan bukkant fel Magyarországon a vírus. Nagy István kitért arra, hogy a ragadós száj- és körömfájás járvány megbetegedések kezelésében szerzett tapasztalatokat át kell ültetni a mindennapok munkájába. Egyrészt mindent meg kell tenni a hatékony védekezés fenntartásáért, másrészt biztosítani kell az állattartó gazdaságok hosszú távú, biztonságos működését.
Ismertette, hogy az Agrárminisztérium vissza nem térítendő támogatást nyújt a szarvasmarha-, juh- és kecsketartók számára a járványvédelmi beruházások megvalósításához. A támogatási kérelmeket június 25-től adhatják be az állattartók. A támogatások célja, hogy elősegítsék a fertőző betegségek megelőzését, minimalizálják a behurcolás kockázatát és csökkentsék a betegségek terjedését.
A miniszter felhívta a figyelmet arra, fontos feladat az ágazat újraindítása, a kereskedelem, az export helyzetének rendezése. Ebben fontos eredmény, hogy várhatóan napokon belül az ország visszanyeri mentességét az Európai Unión belül. Ugyanakkor az EU-n kívüli országok esetében hosszabb időt vesz igénybe a mentesség visszaszerzése. A laboratóriumi vizsgálatokat folytatni kell, és ezek alapján kell benyújtani az ország mentességére vonatkozó dokumentációt az Állategészségügyi Világszervezetnek. Ennek értékelése, elfogadása után kerülhet sor a harmadik országokkal való érdemi egyeztetések lefolytatására.
(MTI)