
A XV. kerület DK-s polgármestere, Cserdiné Németh Angéla a Hétszínvirág Összevont Óvoda Manóvár Tagóvodájának és a Rákospalotai Összevont Óvoda Régi Fóti úti Tagóvodájának 2025. augusztus 31-ével való megszüntetését terjesztette elő a kerület csütörtöki közgyűlésén. A szülők tiltakozása és érvei ellenére a testület 11 igen és 6 nemmel megszavazta az óvodai átszervezések megtervezését, a tényleges bezárásokról az április 24-ei ülésen hoznak döntést. A kerületben 2023-ban három másik óvodát már bezártak.
A szülőket február közepén értesítették a tervezett átszervezésekről, a polgármester a gyereklétszám folyamatos csökkenésével, az óvónőhiánnyal, részben pedig a Régi Fóti úti óvodaépület korszerűtlen állapotával indokolta az átszervezést. A szülők mindkét óvodában tiltakoztak és aláírásgyűjtést indítottak a bezárások ellen, ráadásul a pestújhelyi Manóvár Óvoda SNI-s gyerekek integrálásával is foglalkozik, ezért különösen problémás a megszüntetése. – Felesleges önkormányzati erőforrást összpontosítani oda, ahol kihasználatlan a kapacitás, ahol nincs gyerek, sem óvónő. Az önkormányzatnak összkerületi szinten kell fenntartania egy működőképes rendszert – fogalmazott a polgármester arra kérdésünkre, hogy az óvodabezárásokat mennyiben befolyásolja az önkormányzati forrásmegvonás.
– Tisztában vagyunk vele, hogy ez még csak előterjesztés, de a kerületi közgyűlések történetében nem volt még arra precedens, hogy ilyet később leszavaztak volna – erről már a Régi Fóti úti Óvoda szülői munkaközösségének (SZMK) vezetője beszélt a Magyar Hangnak. – Érthetetlen, hogy miért akarják bezárni az óvodát, két éve már volt egy konfliktusunk az önkormányzattal, akkor egy csoportot akartak megszüntetni, szintén a csökkenő gyerekszámra hivatkozva. Ennek konkrétan az volt az oka, hogy az utcánkban megépült egy egyházi óvoda, amire egyébként az önkormányzat adott engedélyt. Egy egész csoportot vittek el tőlünk pedagógusokkal együtt. Akkor sikerült megmenteni a megszüntetésre ítélt csoportot, és ígéretet kaptunk rá az önkormányzattól, hogy nem áll szándékukban bezáratni az intézményt, most mégis ezt akarják elérni. Rákospalotán ez a legnépszerűbb óvoda, még körzetesként is kérdéses volt, hogy bekerülhet-e a két kislányunk, annyian jelentkeznek ide. Az egyik óvónőnk 50 éve dolgozik itt, nem beszélve arról, hogy az intézmény három év múlva lenne 100 éves.
A polgármester szerint a XV. kerület, így az adott körzet lakosságszáma is csökken. Míg 2011-ben 79 645, addig 2024-ben 74 150 fő állandó lakossága volt a kerületnek. A 2017/2018-as évben az óvodai létszám 2035 fő volt, ez szám a 2024/2025-ös tanévre 1676-ra csökkent. A polgármester szerint ezt a jelentős csökkenést az intézményhálózat racionalizálásával lehet korrigálni. Cserdiné Németh Angéla tájékoztatása szerint a Régi Fóti Tagóvodába 72 gyereket tudnak felvenni, az előterjesztésben szereplő adatok alapján jelenleg 66 gyerek jár az intézménybe, amelyből 18-an szeptemberben kezdik meg az iskolát. – Az óvodában 48 gyermek marad, amelyből 28 fő a körzetes gyermek. Az Oktatási Hivatal 2024. február 20-i tájékoztatása szerint 17 gyermek iratkozhat be ide (ellentétben a mi felmérésünkkel, ami 27 fő), persze ha ez a szülő szándékában áll – tájékoztatott a kerület vezetője, aki elárulta, az óvodában a hat óvodapedagógusból 3 nyugdíjas foglalkoztatott van. Az SZMK vezetője szerint azonban csupán két nyugdíjas dolgozik az óvodában.
A pedagógushiány kapcsán a polgármestertől megtudtuk, a kerületi 179 óvodapedagógusi álláshelyből 34 álláshely üres, amelyből 21 fő nyugdíjast határozott időre, 6 fő pedagógust határozatlan időre alkalmaznak. – A határozott időre történő foglalkoztatást csak 3 évig lehet alkalmazni, amely azt jelenti, hogy ennek leteltét követően a nyugdíjas óvónővel nem köthetünk szerződést és 7 ténylegesen betöltetlen álláshelyünk van jelenleg – emelte ki a kerületvezető.
Míg az előterjesztésben a Régi Fóti úti épület állapotával is indokolják az intézmény bezárását, addig a bezárás ellen tiltakozó szülők petíciója szerint az elmúlt két évben „jelentős, több millió forintos kiadásból valósultak meg beruházások (udvar és kültéri játékok felújítása, cseréje, fűtésrendszer korszerűsítése)”. – A száz éves épület korszerűtlen: helyhiány miatt a gyerekek kabátjait a két méter magasban lévő fűtéscsőre segédeszközzel akasztják fel az óvónők. Az épület falához épített ferdetetős építmény, a „tornaszoba” nem felel meg a XXI. századi követelménynek – írta erre reagálva a polgármester. Cserdiné problémaként említette, hogy nincs fejlesztésre alkalmas helyiség a sajátos nevelési igényű gyermekek részére, a tető palából készült, ennek cseréjére és a homlokzat hőszigetelésre lenne szükség, de felújításra szorul a fürdőszoba, és a csoportszobákban a padló is. Az SZMK vezetője szerint lenne ugyan még mit megcsináltatni az épületen, de alapvetően kifogástalanul működnek a dolgok. – Egy kicsi, családias óvodáról van szó, ami nagyon nagy érték nekünk. A gyakorlati szempontokat tekintve pedig nem ázik be az épület, nem fagynak meg, nem sülnek meg a gyerekek.
A tervezet szerint a Manóvár óvoda gyerekei a Hétszínvirág Összevont Óvoda Molnár Viktor Tagóvodájába kerülnének át, míg a bezárásra ítélt rákospalotai óvoda gyerekeit „a szülői igények szerint, velük egyeztetve” a Vácrátót téri és a Mozdonyvezető utcai tagintézményekbe, illetve a Szövőgyár utcai óvodába költöztetnék át. Utóbbi intézmény azonban érintett a felszín alatti a tetraklór-etilén miatti talaj szennyezettségben, melynek ténye a testületi ülés előtti napon derült ki.
„Az elviselhetőnek tekintett szintet meghaladó kockázatot mutattak ki a daganatkockázat terén” – áll a tájékoztatásban. A Pest Vármegyei Kormányhivatal Környezetvédelmi, Természetvédelmi és Hulladékgazdálkodási Főosztály tényfeltárás folytatására és tényfeltárás alatti kármentesítési monitoring tevékenység végzésére kötelezte a Magyar Nemzeti Vagyonkezelő Zrt.-t. A kormányhivatal tájékoztatása alapján a tényfeltárásról a záródokumentációt majd csak 2026. január 31-ig kell benyújtani.
Az elsődleges felhívás a talajvízhasználatra, a kutak mellőzésére vonatkozik, mégis felmerül a kérdés, mennyire biztonságos a gyermekek számára így az óvoda, és jó döntés-e pont ezt az intézményt bővíteni. Szerettük volna még a közgyűlés előtt megtudni a polgármestertől, hogy az önkormányzat mit kíván tenni az óvoda védelmében, illetve ennek fényében nem tervezik újragondolni az óvodai átszervezést, de kérdésünkre nem kaptunk már választ. A közgyűlést megelőzően Balla Béláné, a Szövőgyár utcai óvoda vezetője Facebook-videóban reagált a szennyezettség hírére: szerinte rémhír terjed, az óvoda biztonságos, a gyerekek nincsenek veszélyben, mert a talaj szennyezettsége csak fúrt kút esetében veszélyeztetné az ivóvizet, ráadásul a műfüves burkolat miatt a talaj sem okozhat problémát.
A Régi Fóti úti Óvoda szülői munkaközösségének vezetője szerint a közgyűlésen is hasonlóan reagáltak annak a Szövőgyár utcai lakosnak a felszólalására, aki a talaj szennyezettségével kapcsolatban szólalt fel. – Álhírnek tekintették ezeket az információkat és az állam felelősségét firtatták – fogalmazott az SZMK vezetője. – A Szövőgyár utcai óvoda ráadásul amiatt is problémás, mert nincs jó híre. A másik két intézmény pedig nagyon távol esik a családok lakóhelyétől. A bezárásokkal az önkormányzat pont az ellen tesz, amit el szeretne érni, hogy feltöltsék a nagy óvodákat. Rengetegen már most azt fontolgatják, hogy a munkahelyük közelében vagy a szomszédos kerületben keresnek óvodát a gyerekeiknek. A városvezetés mindig azzal riogat, hogy nem vonzó a fiatalok, a kisgyermeket vállalni akarók számára a kerület, de a megfelelő infrastruktúra hiányában ez nem is csoda. Ez az óvodabezárás pedig csak tovább mélyíti ezt a problémát.