
„Ruszin-Szendi Romulusz 2025. február 15-én, nyilvános rendezvényen a Magyar Honvédségről és annak vezetéséről egyértelműen olyan kijelentéseket tett, amelyek kifejezetten alkalmasak különösen a Magyar Honvédség jó hírnevének csorbítására és társadalmi megítélésének hátrányos befolyásolására, továbbá a Magyar Honvédségbe vetett társadalmi bizalom csökkentésére. Az NKE kutatójaként, kiemelten magas rangú és beosztású volt katonaként olyan kijelentéseket tett nyilvánosan, amelyek hátrányosan érinthetik az NKE egyik meghatározó feladatát, a honvéd tisztképzés hatékonyságát, s csökkenthetik a kedvet a katonai, illetve egyéb más hivatásos pálya iránt” – így magyarázta közleményben a Nemzeti Közszolgálati Egyetem, miért rúgta ki azonnali hatállyal Ruszin-Szendi Romulusz volt vezérkari főnököt, aki 2021 óta tanított tiszteket és tisztjelölteket.
A volt vezérkari főnök február közepén állt be a Tisza honvédelemért felelős szakpolitikusának, az NKE nem sokkal ezután szüntette meg Ruszin-Szendi Romulusz jogviszonyát.
Az NKE szerint az egyetem „tevékenységének célja a közigazgatást, a hon- és rendvédelmet érintő tevékenységet végző szakemberek képzése, a hon- és rendvédelmi szervek tiszti utánpótlásának biztosítása”, és „valamennyi dolgozójának kiemelt felelőssége van a közigazgatási szervek, a rendvédelmi feladatokat ellátó szervek, illetve a Magyar Honvédség jó hírnevének és kedvező társadalmi megítélésének fenntartásában, amely a megfelelő tiszti és szakember utánpótlás biztosítása révén nemzeti érdek”. Így aztán „az NKE közalkalmazottjaira ebből kifolyólag fokozott felelősségi szabályok irányadók, s fokozottan tartózkodniuk kell minden olyan magatartástól, amely hátrányosan érintheti e szervek társadalmi megítélését, hiszen az NKE feladata a köz szolgálatára élethivatásukként tekintő fiatalok megszólítása, képzése és jövőbeni feladataikra történő felkészítése”.