
Egy hétvége alatt akár 1 024 800 ember is beoltható – áll abban a levélben, amit Takács Péter országos kórházfőigazgató-helyettes küldött minden fekvőbeteg-ellátást nyújtó intézménynek. A szöveget Kunetz Zsombor egészségügyi szakértő hozta nyilvánosságra.
A január 27-ei keltezésű dokumentum szerint az oltási folyamat két részből áll. Az egyik az Ü (ütemezett) szakasz, amikor nem áll elegendő oltóanyag rendelkezésre, a másik a T (tömeges) amikor legalább egymillió vagy még több igénylő számára van elegendő vakcina.
Az első időszakban a levél szerint 102 kórházban kell kialakítani hat-hat oltópontot, óránként 12-15 embert beoltva a megfelelő adminisztráció mellett. Tízórás munkavégzéssel számolva a levél szerint így 73 440 ember kaphatja meg naponta a vakcinát. Százharmincegy szakrendelőt jelöltek ki, ezekben átlagosan két-két oltóhelyet alakítanak ki, napi 31 440 embert beoltva. Jön még továbbá az 5004 felnőtt és vegyes házi praxisban beoltandó 100 080 ember, így összesen 204 960 ember oltása biztosítható napi szinten.
A tömeges oltás időszakban átlagosan öt-tizenöt oltócsoporttal számolnak, míg a szakrendelőkben öt-öttel. Az orvosi rendelőkben ekkor napi ötven embert oltanának be. „Így, „maximális áteresztő képesség mellett” összesen nagyjából „512 400 ember oltása biztosítható napi szinten”, egy jól koordinált hétvégén pedig akár 1 024 800 ember is megkaphatja a vakcinát” áll a levélben.
„Első körben lesz-e hirtelen ennyi fecskendő, tű, stb... és természetesen humánerőforrás?” - tette fel a kérdést posztjában Kunetz Zsombor. Az oltandók előszűrésére szerinte sokkal nagyobb hangsúlyt kellene fektetni. A T szakaszt ő kivinné a sportcsarnokokba, katonák felügyelete mellett, elkerülve a túlzott erőforrás-igényt, miután a mostani csökkentett üzemmódnak is vannak áldozatai.