Az Origó bukta el a legtöbb helyreigazítási pert 2020-ban

Érdekes statisztika rajzolódik ki a tavalyi évben a Fővárosi Törvényszék sajtóhelyreigazítási perekben hozott nem jogerős ítéleteiből.

Az Átlátszó Ki mit tud nevű saját fejlesztésű felületén keresztül, közadatigénylésben igényelt információt a Fővárosi Törvényszék elnökétől arról, hogy az egyes médiumok ellen hány sajtóper indult és ezeket milyen arányban vesztették, illetve nyerték meg 2020 egészében. A lapunknak eljuttatott dokumentum szerint tavaly az Origó volt a listavezető. A kormánypárti portál ellen 35 esetben kezdeményeztek helyreigazítási pert, és ezek közül a bíróság 19 esetben elmarasztaló ítéletet hozott, egy esetben pedig részben adott helyt a keresetnek. 

Donáth Anna pert nyert az Origóval szemben, amely szexuális zaklatással vádolta
Magyar Hang

Donáth Anna pert nyert az Origóval szemben, amely szexuális zaklatással vádolta

Az Origo.hu azt állította, hogy Donáth Anna szexuálisan zaklatott egy fiatal lányt, a bíróság jogerős ítéletében kimondta, „a cikkben egyértelműen valótlan tényállítás történt”.

Nem sokkal szorult a dobogó második fokára a Pesti Srácok. A Huth Gergely vezette portál ellen 31 esetben indítottak helyreigazítási pert, és azok közül tíznek adott helyt teljes egészében a bíróság, öt esetben pedig csak részben tartották elfogadhatónak a beadványt készítők érveit.

Gréczy Zsolt pert nyert a Pesti srácokkal szemben
Magyar Hang

Gréczy Zsolt pert nyert a Pesti srácokkal szemben

Azt írták róla, hogy a Mi Hazánk egyik parlamenti munkatárását zaklatta. A bíróság szerint ugyanakkor nem így történt.

A harmadik helyre a 24.hu szerkesztősége került, amely ellen 28 eljárást indítottak, ám azok közül egyetlen alkalommal döntött elmarasztalás mellett a bíróság.

A magyarnarancs.hu esetében 23 eljárás indult, és szintén egy elmarasztaló ítélet született.

A hvg.hu ellen 17 esetben kezdeményeztek eljárást, de egyetlen esetben sem hoztak elmarasztaló ítéletet. 

A KESMA-hoz (Közép-európai Sajtó és Média Alapítvány) tartozó magyarnemzet.hu. A hírportállal szemben 14 alkalommal kezdeményeztek helyreigazítási pert, és ezek közül hét esetben hozott elmarasztaló ítéletet a bíróság, míg két esetben csak részben adtak helyt a keresetnek. 

Az Átlátszó a kimutatás szerint 4 sajtópert vesztett, míg az RTL Klub, az Index, a 24.hu egy-egy pert vesztett el.

Portálunk, a magyarhang.org (ma már hang.hu) és nyomtatott hetilapunk a Magyar Hang ellen összesen 11 esetben nyújtottak be keresetet, de egyetlenegyet sem talált megalapozottnak a bíróság.

Jogerősen, két perben is nyertünk a Hit Gyülekezetével szemben
Lukács Csaba

Jogerősen, két perben is nyertünk a Hit Gyülekezetével szemben

A kisegyház külön perelte be lapunk nyomtatott változatát és külön a hang.hu oldalunkat.

Ha összesítjük az adatokat, akkor a következőket találjuk. Az egyértelműen kormánybarát sajtóorgánumok ellen 123 helyreigazítási kérelem érkezett, és ezek közül a bíróság a keresetnek első fokon részben vagy egészben 65 esetben adott helyt, azaz a beadványok 52,8 százaléka mondható sikeresnek.

Az egyértelműen ellenzéki érzelmű sajtótermékek ellen csaknem másfélszer annyi, pontosan 171 kereset született, de azok közül csak tizenötöt talált megalapozottnak legalább részben a bíróság. Ez azt jelenti, 8,8 százalékuk volt sikeres. Az egyértelműen egyik oldalra sem sorolható médiát figyelmen kívül hagytuk a számolásnál.

Az Átlátszó számolása szerint a Fővárosi Törvényszéktől kapott adatok alapján 2020-ban összesen 57 sajtó-helyreigazítási pert vesztettek a kormányközeli médiatermékek.

A portál a kormányfüggetlennek tekintett lapok esetében együttvéve is csupán 7 helyreigazítást talált a Törvényszék adatközlése szerint.

Ugyanakkor az Átlátszó szerint valami nincs rendben a Fővárosi Törvényszéktől kapott adatokkal, mivel a bíróság a Hír TV-nél egy darab keresetet, és nulla elmarasztaló ítéletet tüntetett fel, pedig négy darab elmarasztaló ítéletről biztosan tud a lap, mivel ezekben az esetekben az Átlátszó egyik jogásza képviselte a felpereseket. Az átlátszósok furcsállják azt is, hogy a bíróság szerint ők négy helyreigazítási pert vesztettek, miközben a lap jogászai csak háromról tudnak.

A lap megpróbált adatokat kérni a médiumok elleni személyiségi jogi perekről is, de ezzel kapcsolatban a Törvényszék elnöke a korábbi évek gyakorlatával ellentétesen ezúttal megtagadta a válaszadást.