Bagdy Emőke szerint az óvodásokban félelmet kelthet a Pride
Bagdy Emőke (Fotó: Wikipedia)

Bagdy Emőke pszichológus szerint kiszámíthatatlan hatások érhetik a gyerekeket a Pride-on. Igaz – és ezt ő is elismeri –, mindezt semmilyen kutatás nem támasztja alá.

Mint ismeretes, a fideszes többség által megszavazott törvénymódosítás oly mértékben korlátozza a véleménynyilvánítási és gyülekezési jogot, hogy a „gyermekek védelmére” hivatkozva lényegében bármilyen nyilvános rendezvényt, gyűlést, tüntetést meg lehet tiltani.

A kérdésről a Mandinernek Bagdy Emőke szakpszichológus, pszichoterapeuta beszélt, aki arra a kérdésre, hogyan hathat a gyerekekre a Pride, kifejtette, hogy az az „által kiváltott hatásra eddigi ismereteim szerint nincsenek tudományosan megalapozott hatásvizsgálatok”. Sőt azt is hozzátette, hogy általános gyerek sincs, csak különböző korúak, és a fejlődésük szintjétől függ, hogyan reagálhatnak.

Arról is beszélt, hogy a gyerekek tízéves korukig „önismereti zárlatban” élnek, ilyenkor a dolgok megértésében a szülőkre, tanítókra szorulnak. „Így, ha egyáltalán a szülei révén tud a gyermek a Pride-ról, a véleménye nem mérvadó, mert a szüleit és környezetét szajkózza, s úgy »látja« a Pride minden történését, ahogy a környezete.

„Érzelmi hatás szempontjából azonban a szélsőséges ingerek, a szokatlan látvány, a gomolygó emberáradat félelmet, riadalmat válhat ki” – mondta, vagyis az óvodásokban tehát szerinte a Pride előbb generál félelmet, mint vonzalmat.

A kamaszokat Bagdy szerint a polgárpukkasztó ellenállás, a szabályoktól eltérő viselkedés késztetése viheti ki a Pride-ra, ennek következményei pedig kiszámíthatatlanok. „Hogy milyen hatásokba sodródik, hogy mi történik vele, akár a droggal való találkozás révén, akár a szabadosságot tükröző viselkedés láttán. A kamasz egész előtörténete reagál ilyenkor, nemcsak azok az órák számítanak, amelyeken a Pride-hatást átéli.”